راهنمای صفحات 404 در بهبود سئو سایت

راهنمای صفحات 404 در بهبود سئو سایت   صفحات 404 یکی از مشکلاتی هستند که هر وب سایتی با آن مواجه می شود.

توسط مدیر سایت در 24 خرداد 1402

راهنمای صفحات 404 در بهبود سئو سایت

 

صفحات 404 یکی از مشکلاتی هستند که هر وب سایتی با آن مواجه می شود. این صفحات به کاربران نشان می دهند که صفحه مورد نظر یافت نشده است. اما این مسئله در سئو سایت شما تأثیراتی را به دنبال خواهد داشت.

 

صفحات 404 به دلایل مختلفی از جمله اشتباهات نوشتاری، تغییرات در ساختار وب سایت، حذف صفحات و ... ایجاد می شوند. اگر همچنان به این صفحات اهمیت ندهید، ممکن است سئو سایت شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

اما با راهنمایی های زیر، می توانید صفحات 404 را به دوستانه های ترجمه کرده، تجربه کاربری کاربران را بهبود بخشید و زمینه را برای موفقیت در سئو سایت شما فراهم کنید.

 

۱. شناسایی صفحات 404

 

شناسایی صفحات 404 می تواند مشکلی برای شما باشد اگر وب سایت شما بسیار بزرگ باشد. بنابراین ابزارهایی مانند Google Webmaster Tools یا Screaming Frog را به کار ببرید. شناسایی این صفحات، اولین قدمی است برای بهبود سئو وب سایتتان.

 

۲. سفارشی کردن صفحات 404

 

در صورتی که کاربر یا گوگل به اشتباه به صفحه 404 شما برخورد کرد، باید به آن ها یک پیغام مناسب و مفید نشان دهید که باعث شود آن ها از وب سایت شما ناراضی نشوند. یکی از راه های سفارشی کردن صفحات 404، استفاده از دستورالعمل های مناسب برای جهت هدایت کاربران به صفحات جایگزین است.

 

۳. ایجاد یک لیست از صفحات 404

 

با ایجاد یک لیست از تمامی صفحات 404 شما، می توانید به آسانی بفهمید کدام صفحات بیشترین بار از بازدید کنندگان خود را دارند. این اطلاعات به شما کمک می کند تا صفحات جایگزین بهتر و موثرتری را برای کاربران و گوگل پیشنهاد دهید.

 

۴. بهترین راه حل ها برای مدیریت صفحات 404

 

در نهایت، باید بهترین راه حل های مدیریت صفحات 404 را در نظر داشته باشید. توصیه هایی مانند افزودن لینک به صفحه اصلی سایت، ارائه پیشنهاد به دیدن صفحات جایگزین، اصلاح لینک های شما توسط فایل.htaccess و ... هستند.

 

با رعایت این راهنمایی ها می توانید بهبود سئو سایت خود را با توجه به صفحات 404 افزایش دهید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتماً باید به کاربران خود پاسخ واضح و معنی داری در مورد صفحات 404 بدهید.

 

 

مفهوم صفحه 404 در سئو

 

 

 

مفهوم صفحه 404 در سئو: همه چیزی که شما نیاز به آن دارید

 

 

در دنیای وب، صفحه 404 برای هر کاربر بسیار آشنا است. این صفحه باعث شده است که بسیاری از کاربران به دنبال اطلاعات فراموش شده در وبسایت‌ها‌ی مختلف باشند. این صفحات یکی از پر استفاده ترین و قدرتمندترین ابزارهای موجود در سئو است.

 

اما چرا صفحه 404 در سئو مهم است؟ به طور کلی، به دلایل زیادی از جمله حفظ تجربه کاربری و مانع شدن از از دست دادن بازدیدکننده از وبسایت، به عنوان یک موضوع مهم در سئو مطرح شده است. در اینجا به دو رویکرد مختلف در مورد صفحه 404 در سئو پرداخته خواهد شد.

 

تعاریف صفحه 404 در سئو

 

صفحه 404 چیست؟

 

صفحه 404 یک پیام خطا است که وقتی کاربر به یک صفحه از وبسایت دسترسی نداشت، نشان داده می‌شود.

 

چرا طراحی و ساخت صفحه 404 مهم است؟

 

طراحی و ساخت یک صفحه 404 قوی و حرفه‌ای، می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به کاربرانی که به دنبال صفحه‌ای معتبر هستند، را حل کند. برای آنهایی که به دنبال بهترین تجربه کاربری، نگه داشتن بازدیدکننده و کاهش نرخ جای خالی هستند، طراحی و ساخت یک صفحه 404 حرفه‌ای و قابل اطمینان بسیار مهم است.

 

چطور می‌توان صفحه 404 را به بهترین شکل سئو کرد؟

 

طراحی صفحه 404 قوی یک موضوع بسیار پیچیده است، ولی با افزایش دقت و دانش، می‌توانید آن را به بهترین نحو سئو کنید. برای شروع، بهتر است که با استفاده از ابزارهای وبمستر، چک کنید که آیا همه صفحات سایت شما بدرستی فعال هستند یا نه.

 

روش‌های مختلفی برای تهیه صفحه 404 وجود دارد، اما بسیاری از آن‌ها راه‌های کلاسیک و زمان‌بری هستند. از جمله روش‌هایی که معمولا در طراحی صفحات 404 استفاده می‌شود عبارتند از:

 

استفاده از پیام خطا با دلیل دادن به کاربران برای ارتباط با وبمستر

 

تهیه لینک‌های فوتر با نشان دادن منابع و وبمستر جهت ارسال پیشنهادات و رفع مشکلات بهبود یافته

 

طراحی یک صفحه سفید که نشانگر آن است که کاربر به آن صفحه دسترسی نداشته است، و مشاهده پیام از سایت که در حال حاضر خراب است

 

نمایش برخی از تصاویر طنز برای کاربرانی که متاسفانه به صفحه 404 رسیده‌اند

 

تعبیه لینک‌های مستقیم برای صفحات القاعده از قبیل قسمت فروشگاه و پیدا کردن محصولات ولی استفاده از سیسترم سایت

 

این روش‌ها فقط چند نمونه از تکنیک‌های موجود برای طراحی سایت‌های بیشتر با استفاده از صفحه 404 هستند. با استفاده از تکنولوژی و ابزارهای مختلف ویژه، می‌توانید صفحات 404 را به بهترین شکل سئو کنید و از پتانسیل بالای آن برای جلب توجه کاربران و بهبود تجربه کاربری، بهره ببرید.

 

نتیجه

 

صفحه 404 در سئو ابزاری اساسی است برای حفظ تجربه کاربری و جلوگیری از از دست دادن بازدیدکننده از وبسایت. طراحی یک صفحه 404 تلاشی است برای برطرف کردن هرگونه مشکل که کاربر ممکن است با آن مواجه شود، و باید با دقت و تمرکز زیاد طراحی شود. برای به دست آوردن صفحات 404 مهیج و با کارایی بالا، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. اما توصیه می‌شود که ماهیت و نیاز‌های وبسایتتان را در نظر بگیرید و به آن‌ها توجه کنید.

علت بروز خطای صفحه 404 و راه حل های آن

 

علت بروز خطای صفحه 404 و راه حل های آن

 

 

خطای صفحه 404 به دلیل عدم وجود صفحه مورد نظر در دامنه وب سایت رخ می‌دهد. اصطلاحاً، این خطا به عنوان یکی از پرکاربردترین و از نظر رتبه‌بندی جایگاه سئو، بدترین انواع خطاها به شمار می‌رود. با وجود این که علت خطای صفحه 404 کاملاً طبیعی است و زمانی‌که کاربری صفحه مورد تقاضا را دریافت نکند، به صورت اتوماتیک ایجاد می‌شود، اما این خطا می‌تواند برای تجربه کاربری که شامل مرورگر و وب سایت می‌باشد بسیار آزاردهنده باشد.

 

به عنوان مثال، هر زمان که کاربری به آدرس غلط دسترسی پیدا کند یا یک لینک خراب استفاده کند، خطای صفحه 404 نمایش داده می‌شود. برای رفع این خطا و بهبود تجربه کاربری ، باید به رفع علل آن بپردازیم.

 

علت اصلی ایجاد خطای صفحه 404 می‌تواند،‌ عدم وجود یا حذف صفحه مورد نظر باشد. تغییر دهنده کاربران نیز می‌توانند به طور ناخواسته یک لینک خراب کنند یا از طریق لینک‌های اشتباهی به صفحه کاربر بروند. به این ترتیب، خطای صفحه 404 به یکی از مشکلات مربوط به سئو وب سایت تبدیل می‌شود که می‌تواند به بلایی برای ترافیک وب سایت شما تبدیل شود.

 

راه‌حل‌هایی برای رفع خطای صفحه 404 و بهبود تجربه کاربری شامل موارد زیر هستند:

 

1. اطمینان حاصل کنید که لینک‌های شما کارایی داشته باشند و به صفحات موجود برای آن سایت هدایت شوند.

 

2. بهینه‌سازی پیج خود برای جلوگیری از رخ دادن خطای صفحه 404 بررسی لینک‌های خود.

 

3. استفاده از افزونه‌های مرورگر که به خودکار رفع این خطا کمک می‌کند.

 

4. در صورتی که یک پیج حذف شده، بازنشانی آدرس پیج حذف شده با یکی دیگر از آدرس‌های 301 موجود است، حتماً دستور Revamp داده شود.

 

5. استفاده از اطلاعیه خطای 404 در صفحه‌ی خطا قرار دارد تا کاربران بدانند صفحه مورد نظر نمی‌تواند دسترسی پیدا کند.

 

 

همچنین برای جلوگیری از تاثیر منفی خطای صفحه 404،‌ بهتر است با توجه به محتوای این صفحات، به صفحات جایگزین هدایت شود، که به اصطلاح با استفاده از روش 301 Redirect، این مهم که به دانش کاربران پاسخ دهد، را پوشش می‌دهد.

 

در نهایت، باید یادآور شویم که فعالیت دائمی برای از بین بردن خطای صفحه 404 و تسهیل دسترسی و سئوگردانی بهتر، باید انجام شود.

طراحی صفحه 404 مناسب برای کاربران

 

طراحی صفحه 404 مناسب برای کاربران

 

 

صفحات 404 عبارتند از صفحاتی که برای کاربران نشان می دهد که صفحه ای که آن ها به دنبال آن هستند پیدا نشد. با توجه به اینکه کاربران معمولا از طریق بارگیری لینک یا صفحه عملیات را انجام می دهند، این صفحات بسیار مهم هستند. در حقیقت، طراحی یک صفحه 404 مناسب می تواند به شما در جلب رضایت کاربران و افزایش ترافیک وب سایت کمک کند.

 

در این مقاله، به بررسی اجزای کلیدی صفحه 404، نحوه طراحی صفحه 404 جذاب و مناسب برای کاربران، و برجسته سازی لینک ها و نشانه گر ها برای بهبود تجربه کاربری پرداخته خواهد شد.

 

1. اجزا کلیدی صفحه 404

 

- عبارت پیام خطا

- توضیح مختصر درباره خطا

- دکمه برگشت به صفحه اول

- ارائه لینک های مرتبط به محتوای موجود در وب سایت

- ارائه لینک جستجو برای پیدا کردن صفحه مورد نظر

- بافت گرافیکی جذاب که کاربران را به اقدام می کشاند

 

2. طراحی صفحه 404 جذاب و مناسب برای کاربران

 

توجه به اجزای کلیدی صفحه 404 می تواند در ایجاد یک صفحه جذاب و مناسب برای کاربران موثر باشد. از بین این اجزا، بافت گرافیکی یکی از مهمترین عواملی است که باید در طراحی این صفحه بررسی شود. افزودن عناصر زیبا و فعالانه مانند تصویر، ویدیو، یا طرح بندی زیبا می تواند به کاربران شما انگیزه بدهد تا برای پیدا کردن صفحه درست به جستجو بپردازند.

 

3. برجسته سازی لینک ها و نشانه گر ها

 

لینک ها و نشانه گر ها می توانند به شما کمک کنند تا کاربران خود را به صفحات درست هدایت کنید. با ارائه لینک های مرتبط به محتوای موجود در وب سایت، می توانید ترافیک خود را افزایش دهید و کاربران خود را با گسترش وب سایت خود بهتر آشنا کنید. برجسته سازی این لینک ها و نشانه گر ها می تواند به طراحی تمیز و حرفه ای صفحه 404 کمک کند.

 

خلاصه

 

طراحی صفحه 404 مناسب برای کاربران می تواند به کاربران شما در پیدا کردن صفحه درست کمک کند و رضایت آن ها را افزایش دهد. از بین اجزای کلیدی می توان به پیام خطا، توضیح مختصر، دکمه برگشت به صفحه اول، بخش لینک های مرتبط و جستجو، و بافت گرافیکی اشاره کرد. با توجه به این عوامل و برجسته سازی لینک ها و نشانه گر ها، می توانید یک صفحه 404 جذاب و مناسب برای کاربران خود طراحی کنید.

استفاده از لینک های داخلی برای بهبود سئو صفحه 404

 

استفاده از لینک های داخلی برای بهبود سئو صفحه 404

 

 

صفحه 404 یکی از صفحاتی است که هنگامی که کاربر به یک صفحه ای که وجود ندارد دسترسی پیدا می کند، نمایش داده می شود. این صفحه با کد 404 مشخص می شود و بدون هیچ گونه محتوایی دارای یک پیغام خطا است. برای بهبود سئو صفحه 404 و جلوگیری از از دست رفتن ترافیک و مشکلاتی که می تواند برای کاربران ایجاد کند، استفاده از لینک های داخلی می تواند به عنوان یک روش کارآمد محسوب شود.

 

در ادامه به توضیح نحوه استفاده از لینک های داخلی برای بهبود سئو صفحه 404 پرداخته می شود:

 

1. ایجاد لینک های داخلی

 

بهترین روش برای بهبود سئو صفحه 404 ایجاد لینک های داخلی است. این لینک ها به کاربر اجازه می دهند تا به صفحات دیگر سایت دسترسی پیدا کنند و از از دست رفتن ترافیک جلوگیری کنند. همچنین، این لینک ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهتر بفهمند که چه صفحاتی در سایت وجود دارند و برای چه کاربردی استفاده می شوند.

 

2. استفاده از لینک های داخلی بر روی واژه های کلیدی

 

برای بهبود سئو صفحه 404 می توانید از لینک های داخلی بر روی واژه های کلیدی استفاده کنید. با ایجاد لینک های داخلی بر روی واژه های کلیدی، موتورهای جستجو بهتر می توانند درک کنند که سایت به چه موضوعاتی مربوط است و به کاربران اجازه می دهند به راحتی به صفحات مربوطه دسترسی پیدا کنند.

 

3. استفاده از لینک های داخلی برای محتوای مرتبط

 

همچنین، بهتر است که برای بهبود سئو صفحه 404 از لینک های داخلی برای محتوای مرتبط استفاده کنید. این لینک ها به کاربران اجازه می دهند تا به صفحاتی دسترسی پیدا کنند که به موضوع مورد نظرشان مربوط هستند. این کار به موتورهای جستجو نشان می دهد که سایت دارای محتوای مرتبط و با کیفیت است و به کاربران اجازه می دهد به راحتی به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.

 

4. قرار دادن لینک های داخلی در منوی ناوبری

 

این کار برای بهبود سئو صفحه 404 بسیار موثر است. با قرار دادن لینک های داخلی در منوی ناوبری، به کاربران اجازه می دهید تا به صفحات مختلف سایت دسترسی پیدا کنند. همچنین، این کار می تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا بتوانند بهتر بفهمند که سایت با چه موضوعاتی مربوط است و باعث بهبود رتبه ی سایت در نتایج جستجو شود.

 

به عنوان یک نتیجه، استفاده از لینک های داخلی می تواند بهبود سئو صفحه 404 را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. با ایجاد لینک های داخلی، می توانید به کاربران اجازه دهید به صفحات دیگر سایت دسترسی پیدا کنند و از از دست رفتن ترافیک جلوگیری کنید. همچنین، با استفاده از لینک های داخلی بر روی واژه های کلیدی و محتوای مرتبط، می توانید به موتورهای جستجو کمک کنید تا به بهترین نحو ممکن درک کنند که سایت شما با چه موضوعاتی مربوط است.

استفاده از ابزارهای آنالیز برای پیدا کردن صفحات 404 و دستکاری آن ها

 

استفاده از ابزارهای آنالیز برای پیدا کردن صفحات 404 و دستکاری آن ها

 

 

خطای 404 به معنی عدم وجود صفحه‌ی مورد نظر است و در صورت بروز این خطا، کاربر به شما اعتماد نخواهد کرد و در نهایت باعث افت‌رتبه سایت شما در موتورهای جستجو می‌شود. در این مقاله به بررسی ابزارهای آنالیزی پرداخته و نحوه یافتن صفحات 404 و دستکاری آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

ابزارهای آنالیز:

 

۱. google webmaster

 

به‌عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای آنالیز در جهان، google webmaster ابزاری هوشمند است که می‌تواند به شما کمک کند تا از وضعیت سایت خود مطلع شوید. این ابزار به شما اجازه می‌دهد وضعیت خطاهای 404 در سایت خود را بررسی کنید. علاوه بر این‌ها، با استفاده از این ابزار می‌توانید صفحات خود را همانگونه که باید تغییر دهید.

 

۲. SEMrush

 

این ابزار آنالیز سئویی قدرتمند، به شما اجازه می‌دهد صفحات خود را در گوگل و موتورهای جستجوی دیگر بررسی کنید. با استفاده از SEMrush می‌توانید به سادگی صفحاتی را که مشکل در قسمت‌های خود دارند پیدا کنید.

 

۳. Ahrefs

 

این ابزار آنالیز به شما اجازه می‌دهد تا بیشتر از رقبای خود را بررسی کنید و مستقیماً به صفحات خود دسترسی داشته باشید. با استفاده از Ahrefs می‌توانید به سادگی مشکلات موجود در صفحات خود را بررسی و دستکاری کنید.

 

نکات مهم:

 

- بایستی برای جلوگیری از بروز خطای 404، برای اعلام‌ کردن تغییرات در سایت خود از 301 redirect استفاده کنید.

 

- همچنین، با استفاده از پشتیبانی قدرتمند CMS سایت خود، مانند WordPress، می‌توانید به سادگی از ابزاری مانند Yoast SEO استفاده کنید که در آن توضیح دقیقی درباره نحوه نگهداری صفحات ارائه شده است.

 

- حتماً از ابزارهایی مانند Google webmaster و SEMrush برای بررسی اشکال و خطاهای سایت خود استفاده کنید تا سایت خود را ایمن‌تر کنید.

 

- برای رفع خطاهای 404، بایستی صفحات خود را بررسی کرده و با استفاده از ابزارهایی مانند SEMrush و Ahrefs دستکاری کنید. همچنین، با استفاده از دستورات redirect صفحات خود را به صفحات صحیح هدایت کنید.

 

- هر چقدر که سایت شما را بروز نگه دارید به خطای 404 کمتری از طرف کاربران خود برمی‌خورید و بیشتر به موفقیت نزدیک خواهید بود.

 

پس از بررسی ابزارهای آنالیز، نشان دادیم که چگونه می‌توانیم در برابر خطای 404 ایمن باشیم و سایت خود را به صورت بهینه راه‌اندازی کنیم. با استفاده از ابزارهای آنالیز هوشمندانه می‌توانید صفحات خود را بدون داشتن تأثیر منفی بر ترافیک و اعتماد کاربران به سایت خود دستکاری کنید.

اهمیت ردیابی صفحات 404 و رفع آن به منظور بهبود سئو سایت

 

اهمیت ردیابی صفحات 404 و رفع آن به منظور بهبود سئو سایت

 

 

در دنیای دیجیتال، حضور آنلاین یک سایت بسیار مهم است ولی احتمال وجود صفحات خراب 404 وجود دارد. صفحات خراب 404، با خطا های مختلفی نمایش داده می شوند که نشان می دهد که صفحه مقصد یا حذف یا تغییر کرده است.

 

این صفحات خراب، به صورت مستقیم سبب کاهش تجربه کاربری و همچنین کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو می شوند.

 

ردیابی این صفحات خراب و رفع آن، به صورت مداوم برای بهبود سئوی سایت بسیار مهم است. برای ردیابی صفحات خراب، باید از ابزارهای ردیابی خرابی استفاده کرد و سپس با استفاده از این اطلاعات، باید صفحات را بررسی کرد و برای رفع آن، یا بهینه سازی محتوا یا تغییر آدرس صفحه مقصد، اقدام کرد.

 

در کل، ردیابی صفحات خراب و رفع آن، بهبود سئو، تجربه کاربری و رتبه سایت را بهبود خواهد بخشید و باید به عنوان یکی از اولویت های بلند مدت در استراتژی سئو سایت در نظر گرفته شود.


مشاوره سئو
مشاور سئو

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن