آیا وزوویوس استراحت طولانی مدت می کند؟

[ad_1]

توسط NEWSAMINS در 1 بهمن 1400
[ad_1]
آیا وزوویوس استراحت طولانی مدت می کند؟
اعتبار: تصویر: اولیویه باخمن / ETH زوریخ.

وزوویوس که در نزدیکی ناپل، ایتالیا واقع شده است، آخرین بار در سال 1944 و در پایان جنگ جهانی دوم یک فوران بزرگ داشت. بر اساس مطالعه جدیدی که توسط کارشناسان آتشفشانی ETH زوریخ انجام شده است، ممکن است صدها سال طول بکشد تا یک فوران خطرناک و انفجاری دیگر رخ دهد.

وزوویوس یکی از خطرناک ترین آتشفشان های اروپاست. بیش از سه میلیون نفر در مجاورت آن زندگی می کنند و در دوران تاریخی و ماقبل تاریخ فوران های انفجاری رخ داده است که کل روستاها و شهرهای این منطقه را ویران کرده است.

بنابراین سوال فوری این است: وزوویوس چه زمانی دوباره فوران می کند و فوران چقدر می تواند قوی باشد؟

برای پاسخ به این سوال، یک تیم تحقیقاتی از ETH زوریخ، با همکاری محققان ایتالیایی، نگاهی دقیق‌تر به چهار فوران بزرگ وزوویوس در 10000 سال گذشته انداختند تا بهتر ارزیابی کنند که آیا یک رویداد خطرناک در آینده قابل پیش‌بینی است یا خیر.

چهار فوران مورد مطالعه شامل فوران 3950 ساله Avelino است که به عنوان یک "بدترین سناریو ممکن" برای فوران های آینده در نظر گرفته می شود و فوران 79 ساله که شهرهای رومی پمپئی و هرکولانیوم را مدفون کرد. دومی توسط نویسنده رومی پلینی جوان مستند شده است و بنابراین همه فوران های این نوع فوران های "پلینی" نامیده می شوند. علاوه بر این، آتشفشان شناسان فوران های مربوط به سال 472 پس از میلاد را مطالعه کرده اند. و 8890 قبل از میلاد فوران سابپلینی 472 پس از میلاد. کوچکترین فوران مورد مطالعه است، اما هنوز از نظر اندازه شبیه به فوران اخیر تونگا است.

نارنجک ها امکان تاریخ گذاری دقیق را فراهم می کنند

در مطالعه آنها که به تازگی در مجله منتشر شده است دستاوردهای علمیمحققانی که با نویسنده اصلی یورن-فردریک ونسسلاس و پروفسور اولیویه باخمن از ETH زوریخ کار می کنند، سن بلورهای گارنت موجود در رسوبات آتشفشانی را تعیین کردند. این ماده معدنی از ماگما رشد می کند زیرا در محفظه ماگما در پوسته بالایی زیر وزوویوس ذخیره می شود. دانستن قدمت این مواد معدنی این امکان را فراهم می کند که به این نتیجه برسیم که ماگما قبل از بیرون ریختن آتشفشان چه مدت در این محفظه مانده است.

آیا وزوویوس استراحت طولانی مدت می کند؟
پمپئی در سال 79 پس از میلاد ویران شد. در طول فوران عظیم کوه وزوو. اعتبار: Jorn-Frederick Wenceslas

گارنت یک انتخاب غیر معمول برای تعیین سن فوران های آتشفشانی است. محققان معمولاً از زیرکن ها استفاده می کنند که مواد معدنی اضافی کوچکی هستند که در بسیاری از سنگ های آتشفشانی یافت می شوند. با این حال، ماگمای وزوویوس آنقدر قلیایی است که نمی‌تواند زیرکون‌ها را متبلور کند، اما سرشار از گارنت است.

برای تعیین سن نارنجک ها، محققان از عناصر رادیواکتیو اورانیوم و توریم استفاده کردند. ساختار کریستالی گارنت شامل هر دو مقادیر کوچک اما قابل اندازه گیری، ترجیحاً اورانیوم است. محققان با استفاده از نسبت ایزوتوپ های اورانیوم 238 به توریم 230 می توانند سن تبلور مواد معدنی را محاسبه کنند.

تمام نارنجک‌های این مطالعه از موادی می‌آیند که تیم ETH در محل با کمک همکارانی از دانشگاه‌های میلان و باری جمع‌آوری کرد. برای این منظور، آنها به جستجوی مکان‌های مربوطه پرداختند که در آن رسوبات آتشفشانی از چهار فوران ذکر شده در بالا در سطح پیدا شده و برای نمونه‌برداری در دسترس است.

فواصل کوتاه تر می شوند

با استفاده از عصر تبلور گارنت ها، محققان اکنون می توانند نشان دهند که انفجاری ترین نوع ماگما در وزوویوس (به اصطلاح ماگمای "فونولیتیک") در مخزنی در پوسته بالایی برای چندین هزار سال قبل از هجوم ماگماهای اولیه و بدوی ذخیره می شود. داغ تر، ماگما از پوسته پایینی باعث فوران می شود.

برای هر دو رویداد ماقبل تاریخ، محققان دریافتند که ماگمای فونولیتیک برای حدود 5000 سال در اتاقک ساکن بوده است. قبل از فوران ها در دوره تاریخی، تنها حدود 1000 سال در این مخزن ذخیره می شد.

برای همه فوران‌ها، زمان اقامت ماگمای فونولیتیک در محفظه بالایی پوسته با دوره‌های خواب وزوویوس منطبق است.

آیا وزوویوس استراحت طولانی مدت می کند؟
وزوویوس این رسوبات سنگ پا را 3950 سال پیش دور انداخت. اعتبار: Jorn-Frederick Wenceslas

باخمن می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم که به احتمال زیاد بدنه بزرگی از ماگمای فونولیتیک در پوسته فوقانی مانع از ظهور ماگمای بدوی‌تر و داغ‌تر از مخازن عمیق‌تر شده است.» او با لبخند اضافه کرد: «وزوویوس یک سیستم لوله کشی نسبتاً پیچیده دارد.

در زیر آتشفشان چندین اتاقک ماگمایی وجود دارد که توسط سیستمی از لوله ها به هم متصل شده اند. محفظه بالایی که برای فوران‌ها حیاتی است، در مدت زمان نسبتاً کوتاهی با ماگمای یکی از اتاق‌های پایین پر می‌شود. در این محیط سردتر، ماگما سرد و متبلور می شود و منجر به تغییرات شیمیایی در مذاب باقیمانده می شود (فرآیندی که «تمایز ماگمایی» نامیده می شود). کارشناسان ماگمای "متمایز" وزوویوس را فونولیت می نامند. در نقطه ای (احتمالاً در فواصل نسبتاً منظم) ماگمای ابتدایی یا "اساسی" بیشتری از اعماق بیشتر به اتاق فوقانی جریان می یابد. این شارژ مجدد منجر به افزایش فشار در محفظه می شود، که می تواند ماگمای فونولیتی را به سمت بالا، به طور بالقوه تا سطح سطح، وادار کند و شروع به فوران کند.

به نظر می رسد در 10000 سال گذشته، مخزنی از ماگمای فونولیتیک تقریباً همیشه در زیر وزوویوس وجود داشته است. با این حال، سؤال این است که آیا امروزی که می تواند فوران خطرناکی مانند فوران 3950 سال پیش را ایجاد کند یا فوران سال 79 پس از میلاد.

تجمع ماگما بعید است

بررسی های لرزه نگاری نشان می دهد که در واقع یک مخزن در عمق حدود شش تا هشت کیلومتری زیر وزوویوس وجود دارد. با این حال، ترکیب ماگما شامل، i. فونولیتی یا مافیک تر بودن آن را نمی توان با استفاده از فناوری لرزه ای تعیین کرد. اما از آنجایی که وزوویوس از سال 1631 عمدتاً ماگمای اساسی تولید می کند، محققان معتقدند که بعید است که فونولیت متمایز شده در این زمان انباشته شود. «آخرین فوران بزرگ در سال 1944 تقریباً 80 سال پیش بود، که ممکن است آغاز یک دوره طولانی خواب باشد که در طی آن ماگمای متمایز می تواند انباشته شود. با این حال، یک فوران خطرناک، قابل مقایسه با فوران سال 79 پس از میلاد، احتمالاً به یک دوره خواب نیاز دارد تا بسیار طولانی تر ادامه یابد.

اگر بیشتر ماگمای اساسی در دهه‌های آینده دور ریخته شود، این ممکن است به این معنی باشد که جسم ماگمایی کشف‌شده توسط بررسی‌های لرزه‌ای از ماگمای متمایز تشکیل نشده است و در حال حاضر در زیر وزوویوس وجود ندارد. باخمن گفت: "بنابراین، ما معتقدیم که فوران بزرگ و انفجاری وزوویوس تنها پس از یک دوره خواب که قرن ها طول می کشد، بیشتر رخ می دهد." ووتزلاو افزود: با این حال، فوران‌های کوچک‌تر اما بسیار خطرناک مانند فوران‌های سال 1944 یا حتی فوران‌های سال 1631 می‌توانند پس از دوره‌های کوتاه‌تر آرامش رخ دهند. پیش بینی دقیق اندازه و سبک فوران های آتشفشانی هنوز امکان پذیر نیست. با این حال، بیداری مجدد از مخازن ماگما در زیر آتشفشان ها اکنون با مشاهده تشخیص داده می شود.

مشاهده دقیق

برای جلوگیری از غافلگیری ناخوشایند، وزوویوس و فعالیت او، همراه با برادر بزرگترش در غرب، مزارع فلگرین، به صورت شبانه روزی مشاهده می شوند. به عنوان مثال، موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان شناسی ایتالیا، هر زمین لرزه ای را در اطراف آتشفشان ها اندازه گیری می کند، گازهای فومارول را تجزیه و تحلیل می کند و تغییر شکل زمین را که نشانگر فعالیت زیرزمینی است، نظارت می کند. همچنین یک طرح اضطراری وجود دارد که چگونگی تخلیه منطقه بزرگ ناپل را در صورتی که نظارت به این نتیجه برسد که فوران قریب الوقوع است، وجود دارد.


کریستال های آتشفشان Popocatepetl ارتباط بین مدل های شارژ مجدد ماگما و سبک فوران را نشان می دهد.

اطلاعات بیشتر: Jorn-Frederick Wenceslaus و همکاران، Petrochronology of Granades زندگی و پویایی اتاق‌های ماگمایی فونولیتیک در سوما-وزوویوس را نشان می‌دهد. دستاوردهای علمی (2022). DOI: 10.1126 / sciadv.abk2184

نقل قول: آیا وزوویوس یک استراحت طولانی دارد؟ (20 ژانویه 2022) در 20 ژانویه 2022 از https://phys.org/news/2022-01-vesuvius-siesta.html بازیابی شده است.

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب