آزمون آیین نامه

آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی شامل 30 سوال می باشد که سرجلسه امتحانات به صورت تصادفی از ازمونهای موجود که

توسط NEWSAMINS در 20 خرداد 1401

آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی شامل 30 سوال می باشد که سرجلسه امتحانات به صورت تصادفی از ازمونهای موجود که 20 عدد هستند به هنرجویان خواهند داد

این ازمونها که از6 فصل کتاب ایین نامه رانندگی گرفته می شود به صورت تستی و 4 گزینه ای می باشند شما در آزمون آنلاین آیین نامه از بین 30 سوال برای قبولی باید به 26 سوال جواب صحیح بدهید.

رانندگان و موتورسوارانبه گزارش
یور نیوز کلیه وسایل نقلیه باید در سازمان صدور گواهینامه ثبت شوند.
قبل از رانندگی مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما دارای گواهینامه و بیمه است.
وسایل نقلیه خود را در شرایط خوبی نگه دارید. به چراغ ها، بوق، ترمزها، فرمان، لاستیک ها (از جمله زاپاس)، برف پاک کن ها و واشرهای شیشه جلو توجه کنید. صفحات باد، چراغ‌های جلو، نشانگرها، بازتابنده‌ها، آینه‌ها و پلاک‌ها را تمیز و شفاف نگه دارید.
قبل از حرکت، به آینه دید عقب و اطراف خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که از پشت کاملاً واضح است و چیزی در آستانه سبقت نیست. یک چراغ راهنما به سمت راست بدهید و در صورت ایمن حرکت کنید.
به سمت چپ بمانید، مگر هنگام سبقت گرفتن، یا هنگام عبور از وسایل نقلیه ساکن یا به دلایل منطقی یا کافی.
اغلب از آینه دید عقب خود استفاده کنید تا بدانید پشت سر شما چه چیزی است. به آن خیره نشوید، به آن نگاه کنید.
همیشه مراقب چرخه های پدال و موتور سیکلت ها باشید، به خصوص هنگام سبقت گرفتن یا دور زدن. به خاطر داشته باشید که دیدن خودروهای دو چرخ بسیار کمتر از وسایل نقلیه بزرگتر است.
از حد مجاز سرعت برای جاده و وسیله نقلیه خود تجاوز نکنید. به یاد داشته باشید که هر محدودیت سرعت حداکثر است. این بدان معنا نیست که رانندگی با آن سرعت همیشه ایمن است. همیشه شرایط جاده را در نظر بگیرید. محدودیت سرعت در یک منطقه مسکونی 50 کیلومتر در ساعت و در خارج از منطقه ساخته شده 80 کیلومتر در ساعت است.
هرگز با چنان سرعتی رانندگی نکنید که نتوانید در فاصله‌ای که می‌بینید به خوبی توقف کنید. خیلی آهسته تر برو جاده خیس است.
همیشه فاصله ایمن را پشت خودروی مقابل خود نگه دارید تا در صورت کاهش سرعت یا توقف ناگهانی خودرو، بتوانید توقف کنید. قانون ایمن این است که هرگز از فاصله توقف کلی به شکل زیر نزدیک نشوید.

کوتاه ترین فواصل توقف

کیلومتر در ساعت فاصله سنج واکنش متر فاصله ترمز متر فاصله توقف کلی

در یک جاده خشک، یک ماشین خوب با ترمز و لاستیک خوب و یک راننده هوشیار، در فاصله نشان داده شده می ایستد.

به یاد داشته باشید که اینها کوتاه ترین فواصل توقف هستند. با جاده های خیس و لغزنده، ترمزها و لاستیک های ضعیف و رانندگان خسته، فاصله توقف به شدت افزایش می یابد.
30 6 6 12
50 9 13 22
60 12 25 37
80 15 38 53
100 18 54 72

کوتاه ترین فاصله های توقف

در سمت چپ جاده بکشید، توقف کنید و اجازه عبور آمبولانس ها، ماشین های آتش نشانی، وسایل نقلیه خدمات حفاظتی یا سایر وسایل نقلیه اورژانسی را بدهید، زمانی که آنها بوق یا آژیر را به صدا در می آورند یا چراغ های چشمک زن یا چرخان را نشان می دهند. در تلاش برای جلوتر از ترافیک، پشت خودروهای اورژانس تعقیب نکنید.
رانندگی طولانی مدت ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که هوای تازه زیادی در وسیله نقلیه شما وجود دارد. اگر خسته شدید، توقف کنید و در پارکینگ مناسب استراحت کنید.
هنگام بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری، طناب یدک کش یا میله کشی نباید بیش از پنج متر باشد.
علامت گذاری خطوط
در جایی که یک خط سفید دوتایی در وسط جاده وجود دارد، توجه داشته باشید که خط نزدیک به شما ممتد است یا شکسته و این قوانین را رعایت کنید:
اگر هر دو خط ممتد هستند یا خط نزدیکتر به شما ممتد است، در سمت چپ آن قرار بگیرید و از خط(ها) عبور نکنید یا از آن عبور نکنید.
اگر خط نزدیک‌تر به شما شکسته است، می‌توانید از آن عبور کنید، اما فقط در صورتی این کار را انجام دهید که بتوانید سبقت خود را با خیال راحت و قبل از رسیدن به یک خط سفید پیوسته در کنار خود انجام دهید. شکل (4) را ببینید.
هرگز از یک خط سفید شکسته در وسط جاده عبور نکنید، مگر اینکه انجام این کار ایمن باشد.
هرگز از یک خط سفید ممتد در وسط جاده عبور نکنید.
شکل 4

شکل 4
شکل 5

شکل 5
با علامت‌های خطوط کنار بیایید و فقط زمانی که وارد خط دیگری می‌شوید از آنها عبور کنید. تنها زمانی باید تغییر مسیر دهید که سیگنال مناسب را داده باشید و انجام مانور بی خطر باشد. ترافیک آهسته همیشه باید در لاین چپ باقی بماند. شکل (5) را ببینید.
در توقف ترافیک یا ترافیک آهسته از صف پرش نکنید.
قبل از اینکه به یک تقاطع برسید، مطمئن شوید که در لاین مناسب هستید.
هنگامی که وسیله نقلیه ای درگیر حادثه ای می شود که در آن جراحت یا آسیبی به شخص، حیوان یا دارایی وارد می شود، راننده آن وسیله باید فوراً متوقف شود و هر مصدوم را به پزشک یا بیمارستان منتقل یا باعث شود، نام و آدرس او را ذکر کند. و مشخصات گواهینامه رانندگی را به اشخاص ذینفع اعلام کنید و بلافاصله حادثه را به افسر پلیس یا نزدیکترین ایستگاه پلیس گزارش دهید. توصیه می شود موقعیت چرخ های وسیله نقلیه (های) مربوطه را در حضور شاهد علامت گذاری کنید.
وقتی عابران پیاده هستند، به خصوص در خیابان های شلوغ خرید، با احتیاط و آهسته رانندگی کنید. هنگامی که به اتوبوس یا وسیله نقلیه ثابت دیگری نزدیک می شوید، مراقب عابران پیاده باشید که ناگهان از پشت آن بیرون می آیند.
در گذرگاه‌های عابر پیاده که توسط سیگنال‌های نوری کنترل می‌شوند، وقتی سیگنال رو به شما قرمز است، راه را به عابران پیاده‌ای که در حال عبور هستند، بدهید.
هنگام پیچیدن در یک تقاطع جاده، راه را به عابران پیاده ای که در حال عبور از جاده ای هستند که شما به آن می پیچید، بدهید.
هنگام ورود یا خروج از یک جاده یا ملک شخصی، راه را به عابران پیاده و همچنین ترافیک در جاده عمومی بدهید.
هنگامی که عابران پیاده، موکب ها یا سایر گروه های راهپیمایی در جاده هستند، به خصوص در جاهایی که مسیری وجود ندارد، سرعت خود را کاهش دهید. به آنها فضای زیادی بدهید و بسیار محتاط باشید.
هنگام آمدن به گذرگاه گورخر، مراقب عابران پیاده در انتظار عبور (به ویژه کودکان، سالمندان یا افراد ناتوان) باشید.
هنگام رانندگی از کنار حیوانات به آرامی حرکت کنید. به آنها فضای زیادی بدهید و در صورت لزوم آماده توقف باشید. با به صدا درآوردن بوق یا احیای موتور خود حیوانات را نترسانید.
هنگامی که اسب یا حیوان دیگری هدایت می شود یا سوار می شود، در صورت علامت دادن توسط شخص مسئول، باید متوقف شوید.
هنگام نزدیک شدن به یک تقاطع با علامت "ایست" و یک خط سفید در گوشه، باید به تدریج سرعت خود را کم کنید و قبل از خط سفید توقف کنید. فقط زمانی ادامه دهید که جاده اصلی پاک باشد. به شکل (8) در صفحه 15 مراجعه کنید.
در یک تقاطع به راست، سپس چپ و دوباره به راست نگاه کنید. تا زمانی که مطمئن نشدید انجام این کار بی خطر است، نروید. تصور نکنید که وسیله نقلیه ای که از سمت راست نزدیک می شود و با نشانگر دست چپ خود سیگنال می دهد، به چپ خواهد چرخید. صبر کنید تا مطمئن شوید.
قبل از اینکه در یک تقاطع به راست بپیچید، به آینه دید عقب خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که چیزی در شرف سبقت نیست. هنگامی که ایمن است، یک چراغ راهنما به سمت راست بگیرید و در سمت چپ وسط جاده قرار بگیرید و چرخ را مستقیماً به سمت چپ نشان دهید، فضایی را برای وسایل نقلیه از پشت برای سبقت گرفتن در سمت چپ بگذارید. صبر کنید تا جلو روشن شود سپس بچرخانید.

به یاد داشته باشید که راننده در هر وسیله نقلیه دارای یک "نقطه کور" در دید خود با توجه به وسایل نقلیه در حال سبقت گرفتن از طرفین است، بیشتر مراقب باشید.
اگر قصد دارید به چپ بپیچید، سمت چپ را نگه دارید، به موقع چراغ راهنما به چپ بدهید و قبل و یا بعد از پیچیدن به سمت راست نچرخید.
هنگام عبور از یک کالسکه دوگانه یا چرخش به سمت راست به یک راه، هر نیمه را به عنوان یک جاده جداگانه در نظر بگیرید. در نوار تقسیم مرکزی (بین دو جزیره ترافیکی) منتظر بمانید تا یک شکاف امن در ترافیک نیمه دوم جاده ایجاد شود. با این حال، در جایی که ذخیره مرکزی برای طول وسیله نقلیه شما خیلی باریک است، باید در جاده فرعی منتظر بمانید تا بتوانید در یک حرکت از کالسکه دوگانه عبور کنید.
در تقاطع های کنترل شده پلیس به افسر پلیس اجازه دهید به وضوح با علامت خود بفهمد که از کدام سمت می خواهید بروید. هنگامی که ترافیک مستقیم متوقف می شود، سمت چپ را فیلتر نکنید، مگر اینکه سیگنالی برای انجام این کار دریافت کنید.
هنگامی که یک تقاطع توسط چراغ راهنمایی کنترل می شود، وقتی چراغ سبز است جلو نروید، مگر اینکه جایی برای پاک کردن کامل اتصال وجود داشته باشد. وقتی چراغ های قرمز و کهربایی با هم نشان داده می شوند، هرگز جلو نروید.
در جاهایی که سیگنال فیلتر پیکان سبز در تقاطع هایی که توسط چراغ های راهنمایی کنترل می شود وجود دارد، وارد خط فیلتر نشوید مگر اینکه بخواهید در جهتی که با فلش نشان داده شده است بروید.
هنگام نزدیک شدن به علائم راهنمایی و رانندگی چشمک زن، باید موارد زیر را رعایت کرد:
یک سیگنال قرمز چشمک زن به این معنی است که شما باید متوقف شوید و در صورت ایمن بودن این کار را ادامه دهید
یک سیگنال کهربایی چشمک زن به این معنی است که باید سرعت خود را کم کنید و با احتیاط ادامه دهید.
یک سیگنال سبز چشمک زن به این معنی است که باید سرعت خود را کم کنید و در صورت چرخش، جای خود را به ترافیک مخالف بدهید.
علامت سبز رنگ با فلش کهربایی به این معنی است که باید سرعت خود را کم کنید و در صورت چرخش، حق تقدم را به ترافیک مخالف بدهید.
در چراغ‌های راهنمایی، وسایل نقلیه‌ای که باید «ایست» کنند، باید پشت خط سفید ثابت «ایست» که در سراسر مسیر مشخص شده است، منتظر بمانند.
در یک دوربرگردان، تابلویی را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده «دورگرد» است. خودروهای سمت راست حق تقدم دارند. از سبقت گرفتن یا توقف برای پیاده کردن یا سوار کردن مسافران در یک دوربرگردان خودداری کنید.
قبل از اینکه به عقب برگردید مطمئن شوید که هیچ عابر پیاده یا مانعی پشت سر شما وجود ندارد.
از یک جاده فرعی به سمت جاده اصلی عقب نروید.
اگر دید شما محدود است، قبل از معکوس کردن کمک بگیرید.
معکوس کردن در یک تقاطع یا اطراف یک گوشه غیرقانونی است

باید مطمئن شوید که همه لامپ‌های شما تمیز هستند، کار می‌کنند و چراغ‌های جلو به درستی تنظیم شده‌اند - لامپ‌های بد تنظیم می‌توانند کاربران جاده را خیره کنند و منجر به تصادف شوند. شکل (6) را ببینید.
در شب همیشه در محدوده نور خود رانندگی کنید.
در مناطق مسکونی از چراغ های جلو کم نور استفاده کنید.
در جاده های بدون نور همیشه از چراغ های جلوی روشن خود استفاده کنید. هنگام ملاقات با وسایل نقلیه دیگر آنها را غوطه ور کنید. اگر خیره شده اید، سرعت خود را کم کنید یا متوقف کنید. شکل (7) را ببینید.
هنگام رانندگی پشت وسیله نقلیه دیگر، روی چراغ های جلو برانید.
در طول روز هر زمان که دید ضعیف است، پارک خود را روشن کنید یا چراغ های کم نور را روشن کنید تا سایر کاربران جاده بتوانند شما را به وضوح ببینند.
چراغ‌های خطر کهربایی چشمک زن تنها یک معنی دارد - مانند به صدا درآوردن بوق، به سایر کاربران جاده می‌فهمد شما آنجا هستید و در مضیقه هستید. استفاده از آنها برای هر هدف دیگری مانند رانندگی، پارک کردن، در شرایط نامساعد آب و هوا و غیره جرم است. .
به صدا درآوردن بی مورد بوق در مراسم عروسی، نزدیک بیمارستان، برای جلب توجه افراد یا تعجیل رانندگان بر روی چراغ سبز جرم است. همچنین صدا دادن بوق بین ساعت 9.00 شب تا 5.30 صبح در شهر پورت آو اسپانیا، بخش های سن فرناندو و آریما غیرقانونی است.
قبل از سبقت گرفتن در صورت لزوم در نظر بگیرید. برای سبقت گرفتن در آینه دید عقب خود، مطمئن شوید که چیزی قرار نیست از شما سبقت بگیرد و ببینید که جاده پیش رو روشن است.

"روشن به این معنی است که هیچ وسیله نقلیه ای از جلو نزدیک نمی شود. اینکه هیچ وسیله نقلیه پارک شده یا تعمیر جاده ای در جلوی وسیله نقلیه ای که می خواهید از آن سبقت بگیرید وجود نداشته باشد. اینکه وسیله نقلیه جلویی به خودی خود سبقت نمی گیرد و فضای کافی در سمت چپ برای بازگشت به لاین پس از سبقت وجود دارد. یک چراغ راهنما درست کنید. بوق خود را به صدا درآورید، خودروی جلویی را مشاهده کنید. وقتی فضای کافی برای سبقت گرفتن دارید، این کار را در سمت راست انجام می‌دهید، سپس حدود سه تا چهار ماشین را طی کنید و به سمت چپ برگردید و از خودرویی که دارید سبقت می‌گیرید وارد نشوید.

آ
خم خطرناک

خم خطرناک
ب
صعود شیب دار

صعود شیب دار
سی
پل کوهان

پل کوهان
دی
تقاطع

تقاطع

سبقت نگیرید:
دور یک گوشه یا خم شوید.
در پیشانی یک تپه
روی یک پل کوهاندار
به طوری که وسیله نقلیه دیگری را مجبور به منحرف شدن یا توقف ناگهانی می کنید.
در منطقه عبور عابر پیاده
اگر نمی توانید به اندازه کافی جلوتر را ببینید.
در یک تقاطع
بدون مناطق عبوری
اگر شک دارید، سبقت نگیرید.
پارک یا منتظر نمانید:
روی پل پشتی کوهان.
در یا نزدیک یک تقاطع یا پیچ جاده.
در پیشانی یک تپه (زیرا دیگران نمی توانند آنچه را که ممکن است نزدیک شود ببینند).
در مسیر پیاده روی یا مسیر دوچرخه سواری.
روبرو یا تقریباً روبروی وسیله نقلیه دیگر ایستاده یا موانع دیگر (مثلاً تعمیرات جاده و غیره).
در کنار یک وسیله نقلیه ایستاده
در ایستگاه اتوبوس، ورودی های خصوصی (مانند مدرسه، سینما، بیمارستان).
در یک راهرو دوگانه در سمت راست گذرگاه سمت چپ پارک نکنید. فقط در منتهی الیه سمت چپ اتوبان پارک کنید مشروط بر اینکه محدودیت دیگری وجود نداشته باشد.
در فاصله 3 متری یک شیر آتش نشانی از جلوی یک ایستگاه آتش نشانی.
در فاصله 9 متری یک گوشه.
به طوری که مانع از حرکت آزادانه وسایل نقلیه در پارکینگ شود.
در منطقه گذرگاه عابر پیاده.
وقتی به سمت بالا می روید، تا حد امکان به لبه جاده نزدیک شوید. در یک بزرگراه به شانه جاده بروید.
پارک کردن وسیله نقلیه در شب در شهر پورت آو اسپانیا، یا مناطق آریما و سن فرناندو بدون چراغ غیرقانونی است، مگر اینکه در قسمت عقب خودرو و در سمت راست یا آف ساید رنگ شده باشد. یک مستطیل یا دایره سفید به مساحت حداقل 320 سانتی‌متر مربع (روی یا نزدیک به گل‌گیر خارج از سمت خوانده شده) به‌گونه‌ای که روبروی ترافیکی باشد که از عقب نزدیک می‌شود و برای آن قابل مشاهده باشد. می توانید بدون چراغ در مکانی پارک کنید که صرفاً برای پارکینگ در نظر گرفته شده است.
در صورت بروز خرابی، در صورت امکان وسیله نقلیه خود را از جاده خارج کنید و اقدامات لازم را انجام دهید تا حضور و موقعیت آن را با روشنایی یا در غیر این صورت برای سایر افرادی که از جاده استفاده می کنند نشان دهید. اگر نمی توانید آن را از جاده خارج کنید، اقدامات فوری را انجام دهید تا آن را تا حد امکان به سمت چپ بردارید. شکل (9) را ببینید.
برای رانندگی تاکسی باید دارای نشان و گواهینامه راننده تاکسی باشید. داشتن مجوز رانندگی کلاس 3 و داشتن تاکسی، شما را واجد شرایط رانندگی تاکسی حتی در مواقع اضطراری نمی‌کند.
پلاک های شماره باید یکی در جلو (نه داخل) و دیگری در پشت وسیله نقلیه موتوری یا تریلر و در وضعیت عمودی چسبانده شده و به راحتی قابل تشخیص باشند. در صورت عدم رعایت، شما مشمول جریمه 1000 دلاری یا 6 ماه حبس، MVRTR 9 و MVRTA، بخش 91(1) 48:50 خواهید بود.

یک پارچه سفید را به آنتن رادیویی، دستگیره در یا مکان دیگری که به راحتی قابل مشاهده است ببندید. اگر پارچه سفید ندارید، کلاه خود را بالا ببرید

سوالات ایین نامه رانندگی سراسری هستند و برای همه شهرهای ایران یکسان می باشد

سوالات ایین نامه کمک معمار

 

مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
ایبوک رالی
تاریخ ثبت : 21 خرداد 1401

بهترین مرکز خرید کتاب‌های دیجیتال کدام است؟


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

رنو در بازار ایران


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

سریع ترین هاچ بک ها


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

شرکت های فولکس واگن


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

شورولت کامارو


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

قدرتمندترین خودروهای جهان


avatar
پیستون شاپ
تاریخ ثبت : 27 خرداد 1401

مزایا و معایب فیات ۵۰۰