کود زیستی کود زیستی چیست موارد کاربرد مزایا و خرید پالایش کود

بایستی بدانید استعمال هر ساله و همزمان کود حیوانی و شیمیایی برای جلوگیری از فرسودگی زمین و تقویت خاک ضروری است

توسط NEWSAMINS در 1 دی 1401
بایستی بدانید استعمال هر ساله و همزمان کود حیوانی و شیمیایی برای جلوگیری از فرسودگی زمین و تقویت خاک ضروری است. به جهت خیلی از افراد این سوال پیش می آید که آیا می قدرت این کود را روی برگ ها اسپری کرد؟ تحقیقات نشان می دهد که تمامی مواد غذایی گیاهان از روش برگ ها هم قابل جذب اند، اما برخی عنصرها سریعتر از سایر توسط برگ ها جذب می شوند. شما می توانید اساسی حل نمودن کود npk در آب آن را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید. به کودی مثل کود npk که حاوی هر سه ماده اساسی باشد کود کامل گفته می شود. سلام من نهال پسته یک ساله دارم چه کودی یا ویتامینی بدم که پرسرعت وبهتر رویش کنن. سلام زمینی داریم 1000 متری در آباده عجم نهالهای متفاوت کاشته شده سال دوم می باشد برای رشد خوبتر و لبریز ثمر بودن چه چیزی توصیه میدهید ممنون از شما . درود یه درخت گوجه سبز داریم خوب گل میده و تبدیل به میوه میشه اما تقریبا همه میوه ها ترازو لپه که میشن زرد رنگ میشن آنگاه میریزن خیلی کم به میوه تبدیل میشن دلیلش چیه و چطور جلوشو بگیریم زیرا اون تعداد کم هم میزان مرغوب بودن و طعمشون عالیه.
  • در همین شرایط بخشی از کود را قبل از کاشت و سایر را در نیمه اول فصل رشد، مخصوصاً در دوران شروع رویش پر سرعت گیاه به متاع می دهند.
  • در نتیجه، محصولات در گیر مشکل میشوند و برگ‌های جوان‌تر هم مبتلا زردشدگی و کلروز می‌شوند.
  • کلسیم نقش مهمی در ساختار دیواره سلولی گیاه دارد البته دارای شست و شوی فراوان از دسترس گیاه بیرون میشود،بنابراین در خاکهای شنی کمبود بیشتری دیده میشود.
  • بررسی های انجام شده نشان می دهد یک هکتار مزرعه گندم حیاتی متوسط کارایی 5 تن در هکتار، به طور متوسط 75 کیلوگرم نیتروژن از خاک بیرون می کند و این مقدار در صورتی که کاه و کلش فرآورده هم جمع آوری شود تا 120 کیلوگرم در هکتار ارتقا خواهد یافت.
  • در حالی که کود‌های صنعتی و شیمیایی ماندگاری بسیار پایینی دارا‌هستند و تنها می‌توانند 4 تا 10 روز مواد مغذی را به گیاه برسانند.
در حالی که نیجریه و قطر کلیدی گاز طبیعی در اکنون افتتاح کارخانه‌های نیتروژن نو میباشند و کانادا فضایی به جهت ارتقاء ایجاد پتاس دارااست همین اقدامات به زمان نیاز دارند. کود نقش مهمی در انقلاب سبز و ارتقا کارایی کشاورزی که در بسیاری از کشور‌های حاجتمند عالم طی شش دهه گذشته بازدید شده ایفا کرده است. بر پایه گزارش شرکت تحقیقاتی آکسفورد آنالیتیکا در سال ۱۹۶۰ میلادی برداشت کالا فارغ از کود ۸۷ درصد از جمعیت عالم را پشتیبانی می‌کرد. تا سال ۲۰۱۵ این رقم به تنها ۵۲ % از جمعیت دنیا کمتر یافته بود. قابلیت جذب مس اهمیت افزایش PH خاک کاهش می‌یابد، به این ادله اغلب بعد از استعمال از کودهای آهکی مصرف مس واجب است. بنابراین زمان تغذیه دوچندان مهم کود باغی کودهای فسفاته باید منتظر نبود بر روی باشیم. مخلوط کلسیم با سولفاته‌ها و فسفاته‌ها موجب ایجاد رسوب در لوله‌ها و همچنین عدم جذب کود می‌شود.

بذر خیار هندوانه ای مکزیکی

فرم سولفات مس، منگنز و بر روی محلول در آب میباشند و به طور معمول ارزان‌ترین مبداء ریز مغذی به حساب می‌آیند. بعضا از مطالعات اثبات کرده اند فرم نیترات جذب ریز کود باغی مغذی‌ها را تسهیل می‌کند. اکثر کودهای فسفره (از پاراگراف آمونیوم فسفات و سوپر فسفات) حلالیت مقداری در آب دارند و نباید در سیستم آبیاری تزریق شوند. دسته‌بندی نشده همچنین از بیماری‌های دارای ارتباط اساسی نبود مواد مغذی در جوامع سراسر دنیا پرهیز می‌کند. غالباً، گیاهان به جهت پرهیز از کمبود مواد مغذی بدون امداد کودها، احتمال کمتری به جهت رشد و باردهی مطلوب دارند. آسان کود کلیدی هدف یاری به ارتقا عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح و ارتقا کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی و افزایش بهره وری از منابع طبیعی و حمایت از کشاورزی استوار در مرزوبوم تاسیس گردیده است. کود NPK اصلی سه رقم می باشد که هر یک از رقم‌­ها نشان­‌دهنده نسبت حضور هر عنصر است.

خرید زمین - باغ

پس همان طور ملاحظه فرمودید استفاده از کودهای شیمیایی آن قدرها نیز که فکر می کنید ساده وجود ندارد و شما نمی توانید برای هر جنس کشاورزی و یا هر خاکی کود شیمیایی به کارگیری نمایید. تیم ی ما سالهاست که در این حوزه کار می کند و از تجارب چندین ساله در این حوزه برخوردار است. ممکن شما به جهت گیاهان گلدانی خانه خود مبادرت به خرید کود شیمیایی یا کود ارگانیک ویتامینه کرده باشید و یا این که ممکن است شما کشاورزی باشید که قصد خرید کردن این جنس را دارد. چنانچه فکر می کنید قیمت خرید کردن کود شیمیایی و کود سولوپتاس مضاعف میباشد و یا این که اثرات منفی روی گیاهان و طبیعت شما دارااست باید به فکر راه‌حل ای نو باشید. که به جهت زمین کشاورزی مطلوب می باشد کودهای هستند که فرآوری شده باشند.این کودهای فرآوری شده عملکرد و تاثیرات بهتری نسبت به کودهای دامی و حیوانی غیر فرآوری شده دارند.فرآوری نمودن یعنی بهبود و ارتقا نقاط قوت و کاهش و یا بر برطرف کردن عیوب می باشد. محققان این کمپانی از فارغ التحصیلان رشته شیمی آلی و زیست شناسی گرایش تغذیه گیاهی میباشند که به طور تخصصی در راستا مواد شیمیایی که در بخش کشاورزی بعنوان کود های میکرومغذی، به خصوص آهن، آیتم مصرف قرار می گیرند، پژوهش و کار می کنند. اگر چه حساس استعمال از کودهای شیمیایی، رویش گیاه به طور قابل توجهی ارتقاء پیدا می کند؛ اما رویش علف های هرز هم ارتقاء می یابد و نیاز به به کارگیری از علف کش ها هم بخش اعظم می شود. همین گونه از کودهای فسفات در آب محلول میباشند و به راحتی در اختیار گیاه قرار می گیرند. انواع نمونه های کود فسفاتی محلول در آب مثل سوپر فسفات منفرد، سوپر فسفات دوبل و سوپر فسفات سه گانه میباشند که در میزان عنصر فسفات مختلف اند. کود آمیدی بوسیله آنزیمهای جزء‌جزء‌کردن اوره در خاک مجزاسازی می شود و در دسترس خاک قرار می گیرد.

انواع کود‌های شیمیایی در کشاورزی

کلسیم می‌تواند مانع جذب منیزیم شود و به غلظت کلسیم ارتباطی ندارد. ساخت و انحلال فسفات کلسیم به غلظت کلسیم و PH خاک بستگی زیادی دارد. هر قدر همین دو فاکتور پهناور تر باشند، حلالیت فسفات کلسیم هم کاهش است. سرکه چوب به جهت انسان ،حیوانات،گیاهان و محیط زیست ماده ای تندرست است. تقویت چرخه های زیستی در سیستم های زراعی، شامل تقویت میکرو ارگانیسم ها، فون (پوشش جانوری) و فلور (پوشش گیاهی) خاک و ارتقا تنوع گیاهی و جانوری. در همین نحوه در خاک اطراف گیاه، چالگود یا تراشهایی نواری رخ ساخت می شود که کود در آن‌ها دفن می شود.

نکات حساس برای مراحل فراهم سازی زمین کشاورزی

همچنین می بایست به نحوی از آن به کارگیری شود که که بخش اعظم کود بصورت قابل جذب گیاه در خاک باقی بماند و سبب ساز آلودگی گوشه و کنار زیست و تلفات کود و سرمایه نشود. گیاهان با جذب مواد مغذی از خاک موجب نبود این مواد در اطراف ریشه می گردند و برای پرهیز از بروز جراحت و کمتر بازدهی گیاه، می بایست همین کمبودها را دارای یاری کودهای مناسب جبران نمود. کودهای کشاورزی موجب می شوند کارایی گیاه دو برابر و حتی عمده ارتقاء یابد.

درسنامه زیست دهم فصل7 انتقال مواد در گیاه قسمت 2

هرچند، اختلاط مواد شیمیایی می بایست حیاتی احتیاط رخ گیرد چراکه بعضی از مواد شیمیایی حساس هم ناسازگار هستند که در عاقبت موجب رسوب در تانک یا اختلال در هر یک از ترکیبات تشکیل دهنده ترکیب و گاهی نیز باعث ناکارآیی ادغام می شوند. این مقاله آمیخته شدن برد آمیز ترکیبات و ایجاد اختلاط سازگار را تفسیر می دهد. به جهت تأمین میزان مواد مغذی که یک کیلو کود شیمیایی مهیا می کند، به چند کیلو کود آلی نیاز است. هزینه بالاتر کود آلی یک عدد از بزرگترین دلایل گران بودن محصولات ارگانیک نسبت به غیر ارگانیک است. (دلیل عمده دیگر این که به طور متوسط عملکردمحصولات ارگانیکپایین است.) اگر‌چه می قدرت کودهای ارگانیک متعددی را هم تنظیم کرد. این ماده برای رویش سالم و تام محصولات و گیاهان، بسیار واجب است. یک کود درصورتیکه از مواد مغذی به اندازه برخوردار باشد؛ می‌تواند شوری خاک را از در میان ببرد، ریشه گیاه را تقویت کند، آفات و بیماری‌های همگانی را از گیاهان دور کند، میزان مرغوب بودن و پرورش محصول را بیشتر کند و جذب مواد مغذی بوسیله گیاه خوب تر شود. ماده‌های مغذی زیاد متعددی وجود داراست که هر کدام از آن ها نقش حساس و متفاوتی بر عهده دارا‌هستند و یاری می نمایند گیاه کمبود تغذیه نداشته باشد. در صورتی که گیاه مبتلا فقدان مواد غذایی شود؛ پرورش گیاه مبتلا اختلال میگردد و ممکن است به طور کامل از فی مابین برود. گیاهان در طول دوره رشد خود، به مقدار متعادلی مواد مغذی و املاح نیاز دارند. کود اسيد هيوميک يک کود کشاورزي آلي و توليد شده از مواد تماما طبيعي مي باشد و هيچ نوع کود شيميايي در آن به فعالیت نرفته است. هيوميک آنزيم هاي مخرب هورمون هاي رشد را بي اثر کرده و منجر تنظيم بهتر رشد گياه مي شود. به طور مثال هيوميک از تخريب هورمون اکسين کلیدی بي اثر کردن آنزيم ايندول استيک اکسيداز جلوگيري کرده و در نتيجه گياه مي تواند متابوليسم عادي خویش را ادامه دهد. بنابراين خاک هاي داراي مواد هيوميکي قادرند آب مورد نياز گياه را در عصر هاي خشکي تأمين کنند. • از اطريق افزايش انسجام ذرات ريز خاک، سبب کمتر در فرسايش خاک مي گردد. به عنوان نمونه بعضی از کودهای شیمیایی نیتروژن‌دار بوده، به‌این مضمون‌ که این کودها حاوی نیتروژن هستند. مهم همین درحال حاضر بعضی کودها موجود ادغام بوده و حاوی ترکیبات متمایز هستند. قابل ذکر می باشد که کود شیمیایی مناسب شما به دسته آب و هوا، جور متاع و گیاهان شما نیز بستگی دارد. عناصر آهن، روی، منگنز، بور، مس، موليبدن وكلر به میزان خیلی ناچیز به جهت گياهان اضطراری هستند. كمبود عناصر غذايی كم مصرف در محصولات كشاورزی اهمیت توجه به مقدار نياز گياه، شرايط رطوبتی، سکو حرارت محيط و ميزان آبياری، متفاوت است.

جدول اختلاط کودهای شیمیایی کشاورزی

بهترین کود بیولوژیک چیست؟ شناخت حیاتی بهترین کود بیولوژیک بهترین کود بیولوژیک کدام هست و چه خصوصیت هایی دارد؟ خوشبختانه در سال های آخر شاهد ترویج به کارگیری از کود بیولوژیک یا کود زیستی هستیم. سولفات آمونیوم حضور دارد، می‌توان از کود سولفات آمونیوم به عنوان ماده کودی تامین‌کننده گوگرد آیتم نیاز گیاه هم اسم برد. از نظر تئوری یون آمونیوم که فرم موفق نیتروژن در ساختار کود سولفات آمونیوم می‌باشد، فرم ترجیحی جذب نیتروژن به وسیله گیاهان می‌باشد. چون اضطراری نمی باشد قبل از این‌که جزئی از ترکیبات آلی ساخته شده در گیاه شود، احیاءگردد. به طور روشن می اقتدار گفت که کودها در کنار ارقام گیاهی در کشاورزی ایران مهم‌ترین نقش را در ارتقاء ساخت ایفا می‌نمایند. به ابلاغ دیگر به هیچ وجه به جهت تولید پایدار نمی‌توان از مصرف کودها صرف‌نظر نمود. در صورتی که موادسازنده اندک مصرف بصورت نواری در خاک قرار داده می‌شوند میزان مصرف آنها تعدادی کیلوگرم (از هر یک) در هکتار خواهد بود. در صورتی که همین کود‌ها را بر سطح خاک پخش می‌نمایند و حیاتی خاک مخلوط می‌کنند، مقدار آنان کود کشاورزی را تعدادی برابر می گیرند در این روش سولفات کاتیون‌ها رابه مقدار ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم در هکتار می‌پاشند. در صورتی که از روش محلول پاشی موادتشکیل دهنده بر بر روی برگ‌‌ها به کار گیری می‌شود، می‌بایستی غلظت محلول را مورد دقت قرار داد. در این دربین نیتروژن حساس آنکه فراوان‌ترین عنصر تشکیل دهنده اتمسفر هست ولی مهم‌ترین عامل محدودکننده تولیدات کشاورزی در کره زمین می باشد. لذا مصرف کودهای شیمیایی محتوی نیتروژن از جمله کلیدهای پایداری تولیدات محصولات کشاورزی و تضمین امنیت غذایی مردمان جهان می باشد. در حالی که کودهای شیمیایی از پرورش گیاه حمایت می کنند ولی به جهت بهبود ساختار خاک کاری انجام نمی دهند. کودهای شیمیایی سبب ساز ارتقاء سلامتی خاک نمی شوند و از زندگی ریزمغذی ها در باغ حمایت نمی کنند زیرا این محصولات حاوی ماده آلی نیستند. نیترات آمونیم ۳۳ درصد ازت داشته و هر دو فرم ازت آن قابل جذب گیاه می باشند.

خرید کود شیمیایی از کارخانه

به علاوه محققان دریافتند که برخی از نانو کود ها می‌توانند در فرآیند‌های متابولیکی گیاهان هم اثر گذاری گذار باشند و باعث انتقال مواد مغذی مانند فسفر باطن گیاهان شوند. به طور نمونه نیتروژن موجود در کود‌های شیمیایی و صنعتی به علت فرآیند‌هایی مثل آب شویی و تبخیر از بین می‌رود و فقط کمتر از 20 % از نیتروژن اول در دسترس گیاه قرار می‌گیرد. اما به تازگی نانو کودی با پوشش اوره و هیدروکسی آپاتیت سنتز شده که تمامی‌نیتروژن موجود در نانو کود را به شکل در اختیار گرفتن شده و آرام به گیاه می‌رساند. پیش بینی می‌شود تا سال 2050 که جمعیت جهانی تا مقدار 9.6 میلیارد ارتقا پیدا می‌کند و میزان مصرف کود‌های تصنعی و شیمیایی هم بیش خیس می‌شود. البته خوب شاید از خودتان می‌پرسید که کود‌های تصنعی چه زیان ها و معایبی دارند و چرا می بایست به فکر جایگزینی برای آن ها باشیم؟ همانطور که می‌دانید کود‌های مصنوعی و شیمیایی برای بهینه سازی در رشد و تولید محصولات استعمال می‌شوند.