پنج تا از هیجان انگیزترین تصاویر تلسکوپی کیهان

[ad_1]

توسط NEWSAMINS در 2 دی 1400
[ad_1]
پنج تا از هیجان انگیزترین تصاویر تلسکوپی کیهان
اعتبار: هابل: ناسا، ESA و QD Wang (دانشگاه ماساچوست، Amherst)؛ اسپیتزر: ناسا، آزمایشگاه پیشرانه جت و اس. استولوی (مرکز علمی اسپیتزر / کلتک)

پرتاب آتی تلسکوپ فضایی جیمز وب فرصت های جدید بی سابقه ای را برای اخترشناسان فراهم می کند. همچنین فرصتی به موقع برای تأمل در مورد آنچه نسل های قبلی تلسکوپ ها به ما نشان داده اند است.

ستاره شناسان به ندرت از تلسکوپ خود برای گرفتن عکس استفاده می کنند. نقاشی‌ها در اخترفیزیک معمولاً توسط فرآیندی از استنتاج و تخیل علمی ایجاد می‌شوند که گاهی در برداشت‌های هنرمند از آنچه داده‌ها نشان می‌دهند تجسم می‌شوند.

انتخاب تنها تعداد انگشت شماری از تصاویر آسان نبود. من انتخاب خود را به تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ های با بودجه عمومی که برخی از علوم جالب را نشان می دهد محدود کردم. من سعی کردم از بسیاری از تصاویر محبوبی که در حال حاضر به طور گسترده مشاهده شده اند اجتناب کنم.

انتخاب‌های زیر شخصی هستند و من مطمئن هستم که بسیاری از خوانندگان می‌توانند از انتخاب‌های متفاوتی حمایت کنند. با خیال راحت آنها را در نظرات به اشتراک بگذارید.

1. قطب های مشتری

اولین تصویری که من انتخاب کردم توسط ماموریت جونو ناسا تهیه شد که در حال حاضر در مدار مشتری قرار دارد. این تصویر در اکتبر 2017 گرفته شده است، زمانی که فضاپیما در فاصله 18906 کیلومتری از بالای ابرهای مشتری قرار داشت. این یک سیستم ابری در نیمکره شمالی سیاره را به تصویر می کشد و اولین نمای ما از قطب های مشتری (قطب شمال) است.

تصاویر بر اساس این تصویر الگوهای پیچیده جریان، شبیه به طوفان‌های موجود در جو زمین و اثرات چشمگیر ناشی از تنوع ابرها در ارتفاعات مختلف را نشان می‌دهند که گاهی اوقات بر لایه‌های ابرهای زیر سایه می‌اندازند.

من این تصویر را به دلیل زیبایی آن و همچنین شگفتی‌ای که ایجاد کرد انتخاب کردم: قسمت‌هایی از این سیاره در نزدیکی قطب شمال آن بسیار متفاوت از قسمت‌هایی هستند که قبلاً نزدیک‌تر به استوا دیده بودیم. جونو با نگاه کردن به قطب های مشتری، نمایی متفاوت از یک سیاره آشنا را به ما نشان داد.

2. سحابی عقاب

پنج تا از هیجان انگیزترین تصاویر تلسکوپی کیهان
این تصویر به ما این امکان را می دهد که به مناطق متراکم و غبارآلود فضا که در آن شکل گیری ستاره ها رخ می دهد نگاه کنیم. اعتبار: G. Li Causi، IAPS / INAF، ایتالیا، CC BY 4.0

ستاره شناسان می توانند با ساختن تلسکوپ هایی که به نور حساس هستند با "رنگ هایی" فراتر از آن چیزی که چشم ما می بیند، اطلاعات منحصر به فردی به دست آورد. رنگین کمان آشنای رنگ ها تنها بخش کوچکی از چیزی است که فیزیکدانان آن را طیف الکترومغناطیسی می نامند.

فراتر از قرمز مادون قرمز است که انرژی کمتری نسبت به نور نوری دارد. یک دوربین مادون قرمز می تواند اجسامی را ببیند که خیلی سرد هستند و توسط چشم انسان قابل تشخیص نیستند. در فضا، او می تواند از طریق گرد و غبار ببیند که در غیر این صورت دید ما را کاملاً مبهم می کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب بزرگترین رصدخانه فروسرخ خواهد بود که تاکنون به فضا پرتاب شده است. تاکنون رصدخانه فضایی هرشل آژانس فضایی اروپا بزرگترین رصدخانه بوده است. تصویر بعدی که انتخاب کردم، نمای هرشل از تشکیل ستاره در سحابی عقاب بود که به M16 نیز معروف است.

سحابی ابری از گاز در فضا است. سحابی عقاب 6500 سال نوری از زمین فاصله دارد که با استانداردهای نجومی بسیار نزدیک است. این سحابی محل تشکیل ستاره های پر انرژی است.

نمای نزدیک از یک عنصر نزدیک به مرکز این تصویر، ستون های آفرینش نامیده می شود. این ستون ها که کمی شبیه به انگشت شست و اشاره به سمت بالا و کمی به سمت چپ هستند، به داخل حفره ای در ابر غول پیکری از گاز مولکولی و غبار بیرون زده اند. این حفره توسط بادهای ساطع شده توسط ستارگان جدید پرانرژی که اخیراً در اعماق ابر شکل گرفته اند، شسته می شود.

3. مرکز کهکشانی

این تصویر به عمق فضا تا مرکز کهکشان راه شیری ما نگاه می کند. همچنین از نور مادون قرمز استفاده می کند و این بار داده های دو تلسکوپ ناسا، هابل و اسپیتزر را ترکیب می کند.

ناحیه سفید روشن در گوشه سمت راست پایین تصویر، مرکز کهکشان ما است. این سیاهچاله حاوی یک سیاهچاله عظیم به نام Sagittarius A *، خوشه ای از ستارگان، و بقایای یک ستاره عظیم است که حدود 10000 سال پیش مانند یک ابرنواختر منفجر شد.

خوشه های ستاره ای دیگر نیز دیده می شوند. در گوشه پایین سمت چپ تصویر، یک خوشه 55 تای دیده می شود که بادهای ستاره ای گاز و غبار محلی را پاک کرده اند. در گوشه سمت چپ بالا خوشه ای به نام Arches وجود دارد که نام آن از قوس های گاز روشنی که بالای آن و فراتر از تصویر کشیده شده است، گرفته شده است. این دو جام شامل برخی از عظیم ترین ستاره های معروف است.

4. هابیل 370

در مقیاسی بسیار بزرگتر از کهکشان های منفرد، جهان به صورت شبکه ای از رشته ها (رشته های متصل طولانی) از ماده تاریک ساخته شده است. برخی از چشمگیرترین اجرام قابل مشاهده، خوشه هایی از کهکشان ها هستند که در تقاطع رشته ها تشکیل می شوند.

اگر به خوشه‌های کهکشانی (البته به طور نسبی) نگاه کنیم، می‌توانیم شواهد چشمگیری ببینیم که انیشتین وقتی ادعا می‌کرد که جرم فضا را منحرف می‌کند، درست می‌گفت. یکی از زیباترین نمونه هایی که این انحراف فضا را آشکار می کند را می توان در تصویر هابل از Abell 370 مشاهده کرد که در سال 2017 منتشر شد.

آبل 370 خوشه ای متشکل از صدها کهکشان در فاصله حدود پنج میلیارد سال نوری از ما است. در عکس می توانید کمان های نوری کشیده را ببینید. اینها تصاویر بزرگ‌نمایی و تحریف شده از کهکشان‌های بسیار دورتر هستند. جرم یک کاسه فضا-زمان را منحرف می کند و نور اجرام دورتر را منحرف می کند و آنها را بزرگ می کند و در برخی موارد تصاویر متعددی از همان کهکشان دور ایجاد می کند. این پدیده را لنزهای گرانشی می نامند زیرا فضا-زمان تحریف شده به عنوان یک عدسی نوری عمل می کند.

قابل توجه ترین این تصاویر بزرگنمایی ضخیم ترین قوس روشن در بالا و سمت چپ مرکز تصویر است. این رنگین کمان که اژدها نام دارد از دو تصویر از یک کهکشان دور در سر و دم تشکیل شده است. تصاویر روی هم افتاده از چندین کهکشان دوردست دیگر رنگین کمان بدن اژدها را تشکیل می دهند.

این تصاویر تقویت‌شده با جاذبه برای ستاره‌شناسان مفید هستند، زیرا بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری از جسم دور را با عدسی‌ها نشان می‌دهد که در غیر این صورت دیده می‌شد. در این صورت می توان جمعیت عدسی ستاره ای کهکشان را به تفصیل بررسی کرد.

5. میدان فوق العاده عمیق هابل

اخترشناسان با الهام از این ایده تصمیم گرفتند هابل را برای چند روز به قسمتی خالی از آسمان هدایت کنند تا کشف کنند چه اجرام بسیار دوری را می توان در لبه جهان مرئی مشاهده کرد.

میدان فوق عمیق هابل شامل نزدیک به 10000 جرم است که تقریباً همه آنها کهکشان های بسیار دور هستند. نور برخی از این کهکشان ها بیش از 13 میلیارد سال است که در حال حرکت بوده است، زیرا جهان تنها حدود نیم میلیارد سال سن داشته است.

برخی از این سایت ها از قدیمی ترین و دورافتاده ترین سایت های شناخته شده هستند. در اینجا ما نور ستاره های باستانی را می بینیم که هم عصران محلی آنها مدت هاست که از بین رفته اند.

قدیمی‌ترین کهکشان‌ها در دوران یونیزه‌شدن مجدد شکل گرفتند، زمانی که گاز ضعیف جهان برای اولین بار در نور ستارگان غرق شد، که قادر به جدا کردن الکترون‌ها از هیدروژن بود. این آخرین تغییر عمده در خصوصیات جهان به عنوان یک کل بود.

این واقعیت که نور حامل اطلاعات زیادی است که به ما امکان می دهد تاریخ جهان را جمع آوری کنیم، قابل توجه است. پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر مادون قرمز را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و ناگزیر سوالات جدیدی را برای به چالش کشیدن نسل های آینده دانشمندان ایجاد خواهد کرد.


تصویر: هابل سمت خیره کننده یک مارپیچ را به تصویر می کشد

ارائه شده توسط The Conversation

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.گفتگو

نقل قول: پنج مورد از هیجان انگیزترین تصاویر تلسکوپی جهان (2021، 23 دسامبر)، استخراج شده در 23 دسامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-12-telescope-pictures-universe.html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب