مشاوره فروش و بازاریابی صنعتی

هر کسب و کاری بسته به موقعیتی که در بازار دارد میتواند توسعه یابد و ماندگار شود که البته این موارد ارتباط مستق

توسط NEWSAMINS در 16 خرداد 1401

هر کسب و کاری بسته به موقعیتی که در بازار دارد میتواند توسعه یابد و ماندگار شود که البته این موارد ارتباط مستقیم با نحوه بازاریابی آن سازمان دارد. همانطور که میدانید مشاوره فروش و بازاریابی همانند بسیاری از موارد دیگر دائما در حال به روزرسانی است. پس برای اینکه از علم روز دنیا عقب نمانیم باید سطح دانش و اطلاعات خود را در زمینه مشاوره بازاریابی گسترش دهیم.

مشاوره فروش صنعتی کار خود را با تحقیق در مورد مخاطبان و چشم اندازهای هدف شروع میکند و به دنبال راهیست تا نیازهای آنها را برآورده کند.

نیاز مشتریان تولیدکننده این است که در خصوص محصولات، سوابق، محل کار و ... شما اطلاعات دقیقی داشته باشند.

مشاوره فروش صنعتی چیست؟

مشاوره فروش صنعتی را به عنوان بازاریابی تجارت کردن از طریق تجارت میشناسند که بخشی ازفرایند ارتباطات و فروش میباشد که در آماده نمودن کالاها و خدمات برای مشاغل دیگر، و نه به مشتریان فردی، شناسایی می شود. در دنیای امروز بازاریابی صنعتی غالبا با تکنیک های آنلاین اجرا میشود و در بر گیرنده بسیاری از مولفه های پیچیده است.

مشاوره فروش صنعتی روندی پیچیده تر از فرایند بین یک تجارت و یک مشتری دارد و اغلب سفارشات زیاد و ارتباطات بلند مدت بین تولید کننده و مشتری را در بر گرفته است.

در حالی که فروش در مدل B2C شاید بر ارتباطات یک به یک بین دو طرف متمرکز باشد ، مشاغل اغلب از تعداد زیادی از اشخاص به وجود آمده است. قبل از اینکه محصول در قفسه های فروشگاه دیگر دیده شود ، دو کسب و کار باید به یک موافقت و سازش برسند که دربرگیرنده تولید ، خرید و ارسال هزاران محصول باشد.

بازاریابی صنعتی معمولا مورد استفاده چه کسانی است؟

بسیاری از شرکت ها هستند که محصولی را تولید و ارائه میکنند اما این محصول برای افراد و مشتریان شخصی کاربردی ندارد و فقط مشاغل و اصناف دیگر، مشتری آن هستند. به عنوان مثال وقتی ماشین آلات تولیدی توسط شرکتی ارائه میشود، مناسب افراد عادی و مصرف شخصی نیست و نمیتوانند آن را به این اشخاص بفروشد چون مسلما آنها به چنین تجهیزاتی نیاز ندارند. پس این محصولات را باید به مشاغل دیگر ارائه کرد چون آنها هم منابع واجب را دارا هستند و هم نیازمند آن میباشند. 

فرآیند بازاریابی صنعتی

اولین اقدام برای مشاوره فروش و بازاریابی صنعتی برنامه ریزی است. مشتری باید توسط تولید کننده شناسایی شود و همچنین تولید کننده باید بداند که کدام کسب و کارها از این محصول استقبال میکنند و برایشان سودآور است. این ابتدایی ترین موارد برای ادامه برنامه ی مشاوره فروش و بازاریابی صنعتی است.

قدم بعدی معرفی تولید کننده به مشتری است. البته ملاقات حضوری قدیمی ترین و شناخته شده ترین روش معرفی در دنیای تجارت میان کسب و کارها و مشاغل است اما نباید از فعالیت آنلاین که بسیار پراهمیت است غافل شد.

اکثر مشتریان پیش از آنکه در خصوص خرید محصول با شما وارد صحبت شوند، در مورد تولید کننده تحقیق و بررسی میکنند.

یک شرکت تولید کننده میبایست برای خود یک وب سایت و وبلاگ راه اندازی کرده و در آن از سوابق کاری خود و محصولات تولید شده شان بگوید و مرتبا وب سایت و وبلاگ را به روز رسانی کند و محصولات جدید را در آنها بارگذاری کند. فعالیت مستمر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی موجب میشود تا کاربران زیادی با شما آشنا شوند و مشتریان جدیدی پیدا کنید.

وقتی نظر مشتری به محصول شما جلب شد باید تمرکز خود را بر برگزاری جلسات و ارائه های شخصی بگذارید. به طوریکه اگر مشتری آماده قرارداد نبود، شناختن وی با تماس حرفه ای و غیر فشار آور به نفع شرکت بوده و تاثیرگذار باشد.

برقراری ارتباط از طریق ایمیل ، مکالمات تلفنی و ارائه حضوری با مخاطبین و مشتریان میتواند کمک زیادی به رشد روابط تجاری کند.

مشاوره فروش تا زمانی ادامه دارد که مشتری آماده صحبت در مورد جزئیات قرارداد با شرکت میشود. 

راهبردهای های بازاریابی صنعتی

مشاوره فروش و بازاریابی صنعتی یک فرآیند پیچیده است که بخش وسیعی از راهبردهای بازاریابی را در بر دارد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم:

- وب سایت هایی که داری اطلاعاتی با زبان ویژه سایر مشاغل هستند

- ارائه شخصی به کارمندان مدیریت مشتریان بالقوه

- نشان دادن اطمینان به کیفیت محصول از طریق نمونه های محصول

- نمایش فیلم های آنلاین از محصولات و کارکنان فروش

 

تعداد زیادی از شرکتهای تولید کننده هستند که محصولات مصرفی بخشهای ویژه را برای مشتریان B2B ایجاد می کنند.

این اتفاق زمانی صورت میگیرد که تولید کنندگان به حدی قدرتمند باشند تا توانایی ارائه سفارشات بزرگتر را داشته باشند. ارائه دهندگان خدمات نیز گاهی به مشتریان صنعتی گسترش می یابند تا از قراردادهای سودآورتر بهره مند گردند.

ایده های بازاریابی صنعتی برای رشد تجارت شما شامل چه مواردی است؟

 

بازاریابی صنعتی از طریق فیلم و محتوا

تولید کننده میتواند با استفاده از وب سایت و ارائه محتوا و عملکردی که خریداران تقاضا دارند، خریداران صنعتی را جذب نماید که در آخر این کار به کیفیت و پیشرو بودن منجر شود. وب سایت باید یک ابزار فروش باشد و منتهی به تولید شود.

شما باید علاوه بر بارگذاری ویژه گی ها، گواهینامه ها، پلن ها، قابلیت ها، تجهیزات و محصولات، پیشینه شرکت خود، بررسی ها و ... را به وب سایت بیافزایید تا به مشتریان در تایید اعتبار شرکت و همچنین محتوای مفصلی که به طور بالقوه تصور مثبتی از شرکت شما به خریداران می دهد، کمک کنید.

کاتالوگ محصولات آنلاین

افراد متقاضی محصولات صنعتی مایلند درخواست خود را سریعا پیدا کنند. به این خاطر میتوان گفت که عملکرد وب سایت یک بخش از مشاوره فروش و بازاریابی صنعتی است. وقتی تعداد بیشتری از مشاغل به یک مدل مستقیم به مصرف کننده روی می آورند، تولید کننده وب سایت خود را به شکلی ارتقا می دهد که شامل یک کاتالوگ ازمحصولات خود به صورت قوی باشد. مشتری که به وب سایت مراجعه میکند، در جستجوی اطلاعات دقیقی از محصول برای خرید و یا مشخص نمودن محصولاتی در طراحی خود است. تولیدکنندگان محصول می توانند با ساخت یک کاتالوگ از محصولات تعاملی، اطلاعات که به تمامی محصولات و انواع مختلف آنها مربوط است را ارائه دهند. یکی از مزایای دیگر کاتالوگ محصولات تعاملی، ساده کردن فرایند خرید با ترکیب تجارت الکترونیکی برای خرید مستقیم آنلاین است. مطمئن باشید که اگر داده های شما دقیق وصریح باشد، به صورت شبانه روزی  و 24 ساعته فروش خواهید داشت.

بازاریابی و فروش از طریق ایمیل

ایمیل برای مخاطبین و مشتریان شما موقعیتی را فراهم میکند تا از مواردی نظیر شرکت، محصولات، پیشنهادات و منابعی که به تازگی انتشار داده اید، مطلع گردند. طبق تحقیقات انجام شده تنها 25٪ از لیدهایی که دریافت می کنید بلافاصله آماده فروش هستند، در صورتیکه 50٪ از لیدها واجد شرایط هستند اما هنوز آماده خرید نمیباشند. پرورش دادن این مزایا به وسیله کمپین های ایمیل و منابع محتوایی، باعث میشود آنها به مرحله خرید نزدیک شده و در عین حال ذهنیت کسب و کار را نیز حفظ کند. ایمیل را میتوان به عنوان یکی از مهمترین و بهترین راههای مشاوره فروش و بازاریابی نام برد، زیرا ایمیل ها این قابلیت را دارند که سرمایه را برای مشاغل کوچک، تا حد بالایی بازگردانند.

 

آخرین مطالب