کولر گازی چیست و چگونه کار میکند؟

کولر گازی یکی از محصولات کاربردی در حوزه تامین هوای مطبوع می باشد. این محصولات می توانند در حالت های مختلف میز

توسط NEWSAMINS در 23 مرداد 1400

کولر گازی یکی از محصولات کاربردی در حوزه تامین هوای مطبوع می باشد. این محصولات می توانند در حالت های مختلف میزان گرما و سرمای مناسب یک محیط را تامین کنند و به دلیل داشتن فناوری های جدید، امکان کنترل بهتری را برای افزایش رفاه زندگی ساکنان ساختمان به شما می دهند.

 

یکی از تجهیزاتی برودتی مناسب که می تواند جایگزینی برای کولرهای آبی شود، کولر گازی می باشد. این محصولات که از فناوری های جدیدی برخوردار هستند، این امکان را به شما می دهند تا بتوانید با صرفه هزینه برق کمتری، محیط خانه یا محل کار را به صورت هوشمند خنک سازی کنید. با استفاده از این تجهیزات رفاه ساکنان یک محیط ساختمانی تا حدود زیادی تامین خواهد شد و به دلیل وجود فناوری های جدیدی که در این محصولات به کار رفته است، کنترل و مدیریت یک محیط از نظر دما و رطوبت برای شما بسیار ساده خواهد شد.

یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام استفاده از کولرهای گازی به خوبی از آن اطلاع داشته باشید، نحوه کار و خنک سازی محیط توسط این نوع سیستم های برودتی می باشد. کنترل دما و افزایش یا کاهش رطوبت به واسطه این محصولات سبب می شود تا شما درک بهتری از روش کار و کنترل این محصولات داشته باشید، به همین دلیل یادگیری این موارد اهمیت بسیار زیادی دارد و باید حتما به این موضوع توجه کنید.

coolernew.com/blog/what-is-air-conditioner

 

کولر گازی چیست؟

این محصولات در سال 1902 توسط فردی به نام ویلیس کریر طراحی شدند که از آن برای خنک سازی محیط های بزرگ استفاده می شد. کولر گازی در حالت کلی به یک سیستم تهویه هوا گفته می شود که به کمک یک سیکل تبرید تراکمی، گرما را از طریق هوا از اتاق می گیرد و آن را به خارج از محیط هدایت می کند. همچنین در برخی از مدل هایی که امروزه تولید شده است، امکان استفاده از این محصول به صورت برعکس و به عنوان یک پمپ حرارتی نیز وجود دارد و در فصل های سرد می تواند بسیار کاربردی باشد. 

در کولرهای گازی از انواع گازهای تبریدی استفاده می شود که به آن ماده مبرد گفته می شود. برخی از مبردهای پرکاربرد که بسیاری از شرکت ها از آنها برای تولید این محصولات استفاده می کنند، شامل R-22 و R-404 می شود. در برخی از موارد گازهایی که در گذشته در این محصولات استفاده می شد، به شدت می توانست به لایه اوزون صدمه بزند، به همین دلیل با گازهایی بسیار کم خطر جایگزین شده اند تا سلامت محیط زیست نیز حفظ شود.

روش کار کولر گازی چگونه است؟

کولرهای گازی از چرخه ای به نام حرکت تراکم بخار استفاده می کنند. در این چرخه میزان زیادی از هوای گرم توسط این محصولات جذب می شود و سپس با هوای سرد عوض می شوند. در برخی موارد نیز هوای گرم در منبع به کمک ماده مبرد از بین می رود و این سبب می شود تا دمای اتاق به اندازه مورد نیاز شما کاهش پیدا کند.

داخل یونیت داخلی که به آن کندانسینگ یونیت نیز گفته می شود، یک کمپرسور، یک کندانسور و یک فن وجود دارد که عملکردی مشابه با یخچال را ایفا می کنند. کمپرسور میزان زیادی گاز کم فشار را جمع آوری می کند و آن را به کندانسور ارسال می کند. حال با فشرده شدن این گاز و عبور آن از بین کویل های کولر و عبور سریع هوا از بین فن های پرسرعت، این گاز بسیار فشرده می شود و تبدیل به یک مایع پرفشار می شود و داغ می شود. بعد از این مرحله این گاز، مایع شده از طریق لوله ها و توسط فن، به صورت یک شوک حرکت می کند و دمای آن به شدت کاهش پیدا می کند. این مایع کم فشار حال از بین کویل هایی که در بخش اپراتور وجود دارد عبور می کند و به این ترتیب میزان زیادی از گرمای محیط را به خود جذب می کند و با این روش مجددا به حالت گاز کم فشار تبدیل می شود. حال مجددا این گاز با کاهش دادن محسوس دما، دوباره به سمت کمپرسور حرکت می کند و این روند را مجددا طی می کند.

 

در نظر داشته باشید که در کولرهای گازی دو حالته، کمی این مراحل متفاوت است و زمانی که شما کولر را به عنوان یک گرم کننده هوا روشن می کنید، فرایند در این محصولات به صورت دو زمانه می شود.

مقایسه کولر گازی و کولر آبی

کولرهای گازی بر اساس مقدار آنتالپی در هنگام تبخیر آب کار می کنند. با کمک این روش می توان میزان دمای آب را در حالت گاز بسیار کاهش داد. این کار به نسبت کولرهای گازی انرژی کمتری مصرف می کند، اما باید گفت که این فرایند نیز کمی طولانی تر و زمان بر تر از فرایند کولرهای گازی خواهد بود.

همچنین ویژگی جالب کولرهای گازی استفاده آنها در مناطق خشک می باشد و می تواند به مرور زمان میزان، رطوبت این محیط ها را نیز تغییر دهد. در نظر داشته باشد که این نوع کولرها بیشتر برای آب و هواهای خشک ساخته شده اند و هر چه میزان خشکی هوا بیشتر باشد، کولر آبی عملکرد بهتری دارد و این در حالی است که کولرهای گازی امروزی، توانایی استفاده در محیط های شرجی را نیز دارند و می توانند با کاهش میزان زیادی از رطوبت هوا در محیط های شرجی، سبب بهبود آب و هوای یک محیط شوند.

همچنین استفاده از کولرگازی در صنعت کاربرد بسیار بیشتری دارد و بیشتر صنایع مختلف به دلیل خنک سازی سریع از این محصول برای تهویه محیط و دستگاه های خود استفاده می کنند.

کولرهای گازی می توانند دمای محیط را به سرعت کاهش دهند، زیرا می توانند هم رطوبت و هم دما را کاهش دهند. از طرفی این محصولات در محیط های شرجی نیز کارایی خود را از دست نمی دهند و برای هر نوع آب و هوایی مناسب هستند.

توجه داشته باشد که به دلیل نیاز نداشتن این محصول به آب زیاد، شما می توانید آن را در یک محیط ایزوله قرار دهید و به راحتی در هر محیطی از آن استفاده کنید. اما کولرهای آبی برای کارایی بیشتر باید در محیط بیرونی و باز قرار بگیرند.

یکی از ویژگی های جالبی که کولرهای گازی را بسیار محبوب تر کرده است، امکان تغییر جریان هوا و تولید هوای گرم در یک محیط می باشد که می تواند مانند یک بخاری برای شما در محیط عمل کند و به جای خنک سازی محیط را گرم تر کند. این ویژگی در کولرهای آبی وجود ندارد.

 

برای خرید و راهنمای خرید بهترین کولر گازی روی https://coolernew.com/blog/air-conditioner-buying-guide/ راهنمای خرید کولر گازی کلیک کنید.