قالیشویی احمد آباد مستوفی

قالیشویی احمد آباد مستوفی فرش دستباف اهل ایران یک اثری هنری مهم ارزش دوچندان بالای دنیوی و معنوی است. درصور

توسط NEWSAMINS در 29 دی 1400

قالیشویی احمد آباد مستوفی

قالیشویی احمد آباد مستوفی

فرش دستباف اهل ایران یک اثری هنری مهم ارزش دوچندان بالای دنیوی و معنوی است. درصورتیکه این فرش‌ها به صحت گزینه به کار گیری قرار گرفته و مراقبت‌های لازم از آنها انجام شود؛ دوام بخش اعظمی بالایی داشته و اثری جاودانه خواهند شد. بسیاری از ما فرش‌های دستبافی از گذشته‌های بدور در خانه خود داریم؛که در شکل بی‌توجهی ممکن میباشد مبتلا آسیب شوند. در همین نوشته وب‌سایت قالیشویی احمد آباد مستوفی می‌خواهیم شما را اهمیت اصول مهم محافظت از فرش دستباف آشنا کنیم.

نکات اهمیت درباره به کار گیری از فرش دستباف

 در صورتی که هنگام به کارگیری از فرش دستباف، به یک‌سری نکته اصلی اعتنا داشته باشیم؛ می‌توانیم مطمئن باشیم که همین کفپوش زیبا و ارزشمند هیچ‌وقت دچار نقصان نخواهد شد. در این بخش به‌طور خلاصه مهم‌ترین موارد را در همین راستا تفسیر داده‌ایم. محل پهن کردن فرش بایستی صاف و فارغ از پستی و بلندی و… باشد. سطح های سنگ، سرامیک و پارکت در این حوزه بهترین انتخاب است. زمان جارو کردن فرش، خوبتر می باشد گرد و خاک احتمالی موجود در زیر آن هم تمیز شود. خاک موجود در خانه‌ها معمولا دارای خواص قلیایی (بر اثر کچ و آهک احتمالی موجود در آن) است. بدین ترتیب در صورت تماس مداوم با فرش موجب پوسیدگی فرش می‌شود. بهتر است که فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد. چنانچه فضای خانه شما چنین امکانی را ندارد؛ به کار گیری از روفرشی در ساعات خاص روز و چرخاندن فرش طی بازه‌های وقتی ماهانه، بهترین پیشنهاد باری کنترل اکثر حالت است. اجسام سنگین دارای پایه‌های کوچک را بر روی فرش قرار ندهید. به عنوان مثال کمدهای حساس پایه‌های کوچک که موجب فشار بیش از حد به یک نقطه از فرش شده و در آن کوبیدگی و حتی پاره گی تولید کنند و به جهت از بین بردن کوبیدگی فرش شیوه های وجود دارد در صورتی که در منزل بچه خردسال دارید، مراقب بازی‌های او باشید؛ و زمان بازی اساسی مواد آلوده‌کننده (ماژیک، خودکار، آبرنگ، خمیر بازی و…) از روفرشی به کار گیری کنید؛ یا این که فضای بازی طفل را عوض کنید. نگهداری شکافت رطوبت به فرش دستباف باشید. فرش‌های دستباف از الیاف گیاهی از پاراگراف پشم، کرک و مرینوس ایجاد می‌شوند؛ بدین ترتیب استعداد زیادی در جذب رطوبت و پوسیدگی دارند. پس خوب تر است فرش خویش را در فضایی پهن کنید که رطوبت به آن روش ندارد. نکات با درباره شستشوی فرش دستباف تمیز کاری و شستشوی فرش دستباف کاری فراوان اهمیت و اهمیت است. در این بخش یک سری نکته با در این حوزه را یادآوری کردیم. مواد شوینده مطلوب تعیین کنید. این مورد قضیه به‌خصوص برای فرش‌های اهمیت قدمت بیشتر،  کلیدی است. از مواد شوینده لکه بر (مثل وایتکس) به هیچ نسبتی برای شستن فرش دستباف استفاده نکنید. هنگام شستشو از پارو و سایر روش‌های ایجاد فشار به کارگیری نکنید. فرش خیس را به صورت لوله شدن و طولانی مدت رها نکنید. اگر قصد دارید خاک فرش را به امداد چوب زدن بگیرید؛ مطمئن گردید که تار و پود فرش شما از استحکام کافی برخوردار است. روش‌ها و دستگاه‌های نوین فرش‌شویی امداد مینماید تا فارغ از هیچ‌گونه فشاری، فرش‌‌ها قابل شستشو باشند. اگر فرش شما دیرین و اصلی است؛ خوبتر میباشد انجام عمل را به مناسب ترین قالیشویی و در عین درحال حاضر معتبر و باسابقه بسپرید.

 نکات مهم درباره بنا فرش دست باف

 در نهایت بعضی موارد و مشکلات فرش‌های دستباف در هنگام تجدید احتمالی آن رخ می‌دهد. در این حوزه نیز به تعدادی نکته اهمیت زیر توجه کنید. لکه‌بری از فرش، کار هرکسی نیست. همچنین هر ماده پیشنهادی را برای زدودن لکه‌ها به کارگیری نکنید. در این حوزه خوبتر است از افراد کارشناس کمک بگیرید. همچنین در وضعیت اضطرار می‌توانید، ماده انتخابی را در گوشه‌ای از فرش آزمون کنید. درصورتیکه ریشه‌های فرش مبتلا جراحت شده، خودتان اقدام به قیچی نمودن آن‌د؛ها نکنید. همینطور در اسرع وقت به جهت بازسازی آن اقدام کنید. تعمیر ریشه فرش از گسترش فساد جلوگیری می‌کند. در صورتی که مدتی طولانی از فرش استعمال نمی‌کنید؛ فرش را به رخ لوله شده، اساسی مقداری نفتالین و به شکل افقی انبار کنید. این کار یاری می‌کند تا فرش شما در ارتفاع دوران در گیر جراحت نشود. ---انواع دستگاه قالیشویی-- فعالیت شستشوی فرش را سریع‌تر، ساده‌تر و اصولی‌تر می‌کند. در گذشته‌ایی نه‌چندان دور، شستشوی قالی، حتی در کارگاه‌های بهترین قالیشویی ها نیز، حساس دست انجام می‌شد. هنوز نیز در بعضی از کارگاه‌های کوچک‌تر، انجام این کار بوسیله نیروی انسانی و به رخ دستی انجام می‌شود. البته در کارگاه‌های پهناور قالیشویی، شستشوی فرشبه شکل دستی تقریبا منسوخ شده و هر کارگاهی بنابر روش کار خود، از یک یا چندین نمونه دستگاه قالیشویی به کارگیری می‌کند. در این نوشته وب‌سایت قالیشویی احمد آباد مستوفی، شما را با ۴ دستگاه پرکاربرد در حوزه شستشوی اشکال فرش آشنا می‌کنیم.

 دستگاه گرد و خاک گیر

 از فی مابین بردن و زدودن گرد و خاک از قالی‌ها، بخش فراوان مهمی از فرایند شستشوی فرش است. این فعالیت کمک می کند تا فرش‌ها در مراحل بعدی خوب تر و ساده‌تر تمیز شوند. دستگاه گرد و خاک گیر یکی از از گونه های دستگاه قالیشویی میباشد که کل ذرات ریز و گرد و خاک‌های موجود در تراز و داخل فرش را می‌زداید. این دستگاه به کم سیلندرهای خود، می‌تواند ارتعاشات قابل تنظیمی را در فرش تولید کند. همین ارتعاشات موجب بیرون زدن و جدا شدن گرد و خاک‌ها و ذرات ریز آلودگی، از فرش می‌شود. در همین حین، سیستم مکش دستگاه، گرد و خاک تولید شده را جذب می‌کند. قابلیت و امکان تهیه قدرت دستگاه در این روش اذن می‌دهد؛ اشکال فرش‌های ماشینی و دستباف اهمیت هر میزان ظرافتی را به‌طور کامل گردگیری کرد.

قطار شستشو

این دستگاه مهم‌ترین دستگاهی می باشد که در هر کارخانه قالیشویی بزرگی باید وجود داشته باشد. قطار شستو به نوعی اصلی‌ترین وظیفه، به این معنی که شستشوی فرش را انجام می‌دهد. فرآیندهای زیادی در همین دستگاه تمجید شده تا بتواند بخش بزرگی از مراحل شستشوی فرش را انجام دهد. در قطار شستشو، روند شستشو، آب‌گیری و توده نمودن فرش انجام می‌شود. یک قطار شستشوی استاندارد، یک سری ویژگی اهمیت دارد. در سکو نخستین این دستگاه بایستی به پمپ‌هایی به جهت تزریق مواد شوینده به میزان تعریف و تمجید شده، مجهز باشد. در مرتبه دوم این دستگاه باید بتواند اساسی بازیافت آب مصرفی، شستشوی فرش را دارای کمترین میزان مصرف آب انجام دهد. تنظیم اندازه برس‌ها با میزان فرش، از دیگر ویژگی‌های حیاتی در قطار شستشو است. این دستگاه‌ها از حیث ظرفیت کار بر مبنا دو ویژگی دسته‌بندی می‌شوند. در سکو اول عرض ورودی دستگاه میباشد که مشخص و معلوم می‌کند، حداکثر ترازو فرش ورودی به آن چقدر است. در سکو دوم هم میزان متراژ شستشو در ساعت است.

 دستگاه آب‌گیری

 

 همین دستگاه ساده‌ترین دستگاهی است که در هر کارخانه قالیشویی احتمال دارد وجود دارد. دستگاه آب‌گیری به امداد نیروی فرارو گریز از مرکز، کار می‌کند. فرش شستشو دیتا شده به رخ لول شده در محفظه این دستگاه قرار گرفته و کلیدی سرعتی بالا (تا حدود ۱۵۰۰ دور در دقیقه) شروع به چرخ می‌کند؛ تا آب فرش به‌طور تام از آن بیرون شود. وجود دستگاه آب‌گیری امداد می کند تا فرش‌ها اساسی سرعت  بیشتری خشک شوند. --خشک کن-- در کارگاه‌های قالیشویی بزرگ، وجود گوشه ای برای خشک نمودن فوری فرش‌ها از ضروریات است. خشک نمودن فوری فرش‌ها علاوه بر این که موجب تسریع کار می‌شوند؛ در مراقبت سالم و بهداشت فرش هم اثر گذار هستند. پرکاربردترین سیستم خشک کن در قالیشویی‌ها، لوله خشک کن است. همین لوله‌ها ‌به‌طور افقی کارگزاری می شوند و به طور معمول در فضایی جداازهم قرار دیتا شده و از کالا فولاد زد زنگ هستند. فرش‌ها حیاتی قرار گرفتن بر روی همین لوله‌ها در مدت کوتاهی خشک می‌شوند. اتاق خشک کن نیز، یک طرز دیگر برای خشک نمودن قالی است. در همین اتاق، به کمک ارتقاء دما و تولید حالت تهویه، طی کاهش از یک‌سری ساعت، فرش را خشک می‌کنند. در غایت در میان گونه های دستگاه قالیشویی، تجهیزات دیگری هم وجود دارد. میز بسته‌بندی قالی شسته شده و ترولی حمل فرش از همین جمله هستند؛ که بنابر فراخور و نیاز سوله از آنها به کار گیری می‌گردد

قالیشویی گلستان

قالیشویی شمس آباد

 

 

منبع golestanwash.com

آخرین مطالب