تحقیقات جدید ارتباط بین یخچال‌های طبیعی و «ناهمنوایی بزرگ» زمین را تقویت می‌کند.

[ad_1] محققان از داد

توسط NEWSAMINS در 6 بهمن 1400
[ad_1]
تحقیقات جدید ارتباط بین یخچال‌های طبیعی و «ناهمنوایی بزرگ» زمین را تقویت می‌کند.
محققان از داده‌های ترموکرونومتری چهار مکان در آمریکای شمالی برای تعیین علت "عدم تطابق بزرگ" استفاده کردند - از بین رفتن عظیم سنگ در حدود 700 میلیون سال پیش. اعتبار: کالین مک دانل

بر اساس مطالعه‌ای که در نشریه منتشر شده، تحقیقات جدید شواهد بیشتری ارائه می‌کند مبنی بر اینکه سنگ‌هایی که بیش از یک میلیارد سال از زمان زمین‌شناسی را نشان می‌دهند توسط یخچال‌های باستانی در دوره «زمین گلوله برفی» از بین رفته‌اند. مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم.

این تحقیق آخرین یافته‌ها را در بحث در مورد علت "عدم انطباق بزرگ" زمین ارائه می‌کند - یک شکاف زمانی در رکورد زمین‌شناسی مرتبط با فرسایش سنگ‌هایی به ضخامت 3 مایل در مناطقی در سراسر جهان.

سی. برنهین کلر، استادیار علوم زمین و محقق ارشد در این مطالعه گفت: «این واقعیت که بسیاری از مکان‌ها فاقد سنگ‌های رسوبی از این دوره زمانی هستند، یکی از گیج‌کننده‌ترین ویژگی‌های ثبت سنگ بوده است. "با این نتایج، این الگو شروع به معنای بسیار بیشتری می کند."

مقدار انبوهی از سنگ های گم شده که به نام عدم انطباق بزرگ شناخته می شود، برای اولین بار در اواخر دهه 1800 در گراند کنیون نامگذاری شد. ویژگی زمین‌شناسی بارز در جایی که لایه‌های سنگی دوره‌های زمانی دور در کنار هم قرار گرفته‌اند قابل مشاهده است، و اغلب در جایی که سنگ‌های دارای فسیل مستقیماً بالای آن‌هایی که حاوی فسیل نیستند قرار دارند، شناسایی می‌شود.

کالین مک دانل، محقق فوق دکتری در دارتموث و نویسنده اصلی مقاله، می گوید: «این زمان شگفت انگیزی در تاریخ زمین بود. "عدم انطباق بزرگ زمینه را برای انفجار کامبرین زندگی فراهم می کند، که همیشه گیج کننده بوده است، زیرا در پیشینه فسیلی بسیار ناگهانی است - فرآیندهای زمین شناسی و تکاملی معمولاً تدریجی هستند."

بیش از یک قرن است که محققان به دنبال توضیح علت گم شدن زمان زمین شناسی بوده اند.

در پنج سال گذشته، دو نظریه متضاد مورد توجه قرار گرفته‌اند: یکی توضیح می‌دهد که صخره توسط یخچال‌های باستانی در دوره گلوله برفی زمین در حدود 700 تا 635 میلیون سال پیش کنده شده است. دیگری بر مجموعه ای از رویدادهای تکتونیکی صفحه ای در یک دوره بسیار طولانی تر در طول مونتاژ و تجزیه ابرقاره رودینیا از حدود 1 میلیارد تا 550 میلیون سال پیش تمرکز دارد.

تحقیقات انجام شده توسط کلر در سال 2019 برای اولین بار پیشنهاد کرد که فرسایش گسترده توسط صفحات یخی قاره ای در طول بازه یخبندان Cryogenian باعث از بین رفتن سنگ شده است. این بر اساس پروکسی های ژئوشیمیایی بود که نشان می داد مقادیر زیادی فرسایش انبوه با دوره گلوله برفی زمین مطابقت دارد.

کلر گفت: «تحقیق جدید یافته‌های یک مطالعه قبلی را تأیید و پیشرفت می‌کند. "در اینجا ما شواهد مستقلی از سرد شدن سنگ و نبش قبر مایل ها در دوره سرمازایی در منطقه وسیعی از آمریکای شمالی ارائه می دهیم."

این مطالعه برای انجام ارزیابی بر تفسیر دقیق ترموکرونولوژی تکیه دارد.

Thermochronology به محققان اجازه می دهد تا دمایی را که کریستال های معدنی در طول زمان تجربه می کنند و همچنین موقعیت آنها در پوسته قاره را با توجه به ساختار حرارتی خاصی تخمین بزنند. این تاریخچه‌ها می‌توانند شواهدی از زمان برداشتن سنگ‌های گمشده و زمانی که سنگ‌هایی که در حال حاضر در سطح قرار دارند بیرون آورده شده‌اند، ارائه دهند.

تحقیقات جدید ارتباط بین یخچال‌های طبیعی و «ناهمنوایی بزرگ» زمین را تقویت می‌کند.
در دره نردبان کلرادو، صخره هایی که از نظر سنی حدود یک میلیارد سال با هم تفاوت دارند در سراسر ناهماهنگی بزرگ کنار هم قرار گرفته اند. اعتبار: C. Brenhin Keller

محققان از اندازه‌گیری‌های چندگانه از داده‌های ترموکرونومتری منتشر شده قبلی که در چهار مکان آمریکای شمالی گرفته شده بودند، استفاده کردند. مناطقی که به عنوان کراتون شناخته می‌شوند، بخش‌هایی از قاره هستند که از نظر شیمیایی و فیزیکی پایدار هستند و در آن زمان فعالیت تکتونیکی صفحه‌ای در آن‌ها رایج نبوده است.

با اجرای شبیه‌سازی‌هایی که مسیر دما-زمان را که سنگ‌ها تجربه کرده‌اند جستجو می‌کردند، این تحقیق سیگنال گسترده‌ای از سرد شدن سریع و با بزرگی بالا را ثبت کرد که با حدود ۲ تا ۳ مایل فرسایش در طول یخبندان‌های زمین گلوله برفی در داخل آمریکای شمالی سازگار است.

مک دانل گفت: «در حالی که مطالعات دیگر از ترموکرونولوژی برای زیر سوال بردن منشأ یخبندان استفاده کرده‌اند، پدیده‌ای جهانی مانند عدم انطباق بزرگ نیاز به ارزیابی جهانی دارد. یخبندان ساده‌ترین توضیح برای فرسایش در یک منطقه وسیع در طول دوره زمین گلوله برفی است، زیرا تصور می‌شد در آن زمان ورقه‌های یخی بیشتر آمریکای شمالی را پوشانده و می‌توانند حفاری‌های سنگی کارآمدی باشند.

به گفته تیم تحقیقاتی، نظریه رقیب مبنی بر اینکه فعالیت های تکتونیکی باعث کنده شدن سنگ گم شده است، در سال 2020 مطرح شد، زمانی که یک گروه تحقیقاتی جداگانه این سوال را مطرح کردند که آیا یخچال های طبیعی باستانی به اندازه کافی فرساینده هستند که باعث از بین رفتن عظیم سنگ شوند. در حالی که این تحقیق همچنین از ترموکرونولوژی استفاده می کرد، روشی جایگزین را تنها در یک مکان فعال تکتونیکی به کار برد و نشان داد که فرسایش قبل از زمین گلوله برفی رخ داده است.

کلر گفت: "مفهوم اساسی بسیار ساده است: چیزی سنگ های زیادی را حذف کرد و در نتیجه زمان زیادی از دست رفت." تحقیقات ما نشان می‌دهد که فقط فرسایش یخچالی می‌تواند در این مقیاس مسئول باشد.»

به گفته محققان، یافته های جدید همچنین به توضیح ارتباط بین فرسایش سنگ و پیدایش موجودات پیچیده در حدود 530 میلیون سال پیش در جریان انفجار کامبرین کمک می کند. اعتقاد بر این است که فرسایش در طول دوره گلوله برفی زمین، رسوبات غنی از مواد مغذی را در اقیانوس رسوب کرد که می توانست یک محیط حاصلخیز برای بلوک های ساختمانی زندگی پیچیده فراهم کند.

این مطالعه خاطرنشان می کند که دو فرضیه در مورد چگونگی فرسایش سنگ متقابل نیستند - ممکن است که هم تکتونیک و هم یخبندان در ایجاد اختلال در سیستم جهانی زمین در طول شکل گیری ناسازگاری بزرگ نقش داشته باشند. با این حال، به نظر می رسد که تنها یخبندان می تواند فرسایش را در مرکز قاره، دور از حاشیه های تکتونیکی توضیح دهد.

"در نهایت با توجه به عدم انطباق بزرگ، ممکن است بازسازی (های) پذیرفته شده عمومی تر بسته بندی استوایی متمرکزتر قاره های رودینین همراه با شرایط محیطی منحصر به فرد نئوپروتروزوییک، ثابت شود که بر خلاف بسیاری از موارد دیگر، زمان آرامش زمین شناسی است. در این مقاله تحقیقاتی آمده است.

به گفته این تیم، این اولین تحقیقی است که از رویکرد مدل‌سازی حرارتی آن‌ها برای مطالعه دوره‌ای استفاده می‌کند که فراتر از یک میلیارد سال است. در آینده، تیم کار خود را در قاره‌های دیگر تکرار خواهد کرد، جایی که امیدوارند این فرضیه‌ها را در مورد چگونگی ایجاد و حفظ ناسازگاری بزرگ آزمایش کنند.

به گفته این تیم، حل اختلافات در این تحقیق برای درک تاریخ اولیه زمین و ارتباط متقابل فرآیندهای اقلیمی، تکتونیکی و بیوژئوشیمیایی حیاتی است.

مک دانل گفت: «این واقعیت که ممکن است فرسایش زمین ساختی در امتداد حاشیه کراتون وجود داشته باشد، یخبندان را رد نمی کند. "عدم انطباق ها ویژگی های ترکیبی هستند و کار ما نشان می دهد که فرسایش برودتی یک عامل کلیدی بوده است، اما ممکن است فرسایش قبلی و بعدی در شکل گیری سطح عدم انطباق در مکان های مختلف نقش داشته باشد. یک بررسی جهانی بیشتر به ما می گوید."

ویلیام گوئنتنر، از دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپین؛ پیتر زیتلر از دانشگاه لیهای; و دیوید شوستر از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و مرکز ژئوکرونولوژی برکلی به عنوان نویسندگان مشترک این مقاله خدمت کردند.


محققان پیشنهاد می کنند که لایه پوسته گم شده را می توان مقصر "زمین گلوله برفی" دانست.

اطلاعات بیشتر: کالین تی مک‌دانل و همکاران، محدودیت‌های حرارتی در منشا عدم انطباق بزرگ، مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (2022). DOI: 10.1073 / pnas.2118682119
ارائه شده توسط کالج دارتموث

نقل قول: تحقیقات جدید پیوند بین یخچال‌های طبیعی و «ناهمنوایی بزرگ» زمین را تقویت می‌کند (2022، 25 ژانویه) در 25 ژانویه 2022 از https://phys.org/news/2022-01-link-glaciers-earth-great-unconformity.html بازیابی شده است.

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به غیر از هرگونه معامله منصفانه به منظور مطالعه یا تحقیق خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوای مذکور فقط به هدف اطلاع رسانی ایجاد شده است.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir