چکیده
مواد اولیه مورد استفاده در تشکیل سرامیک فسفات پیوند یافته شیمیایی (CBPCs) مشخص می شوند. فسفریک اسید و اسید فسفاتهای آن اجزای اصلی هستند. نمای کلی از شیمی استخراج اسید فسفریک از سنگهای آپاتیت داده شده و فسفاتهای اسید کاندیدا مشخص می شوند. همچنین ، اکسیدهای مورد نیاز برای تشکیل CBPC به طور خلاصه شرح داده شده است ، و سنگدانه ها که بطور معمول در تشکیل کامپوزیت های CBPC مورد استفاده قرار می گیرند ، مورد بحث قرار گرفته است. خاکستر مگس و ولاستونیت از اهمیت خاصی برخوردار هستند و از این رو ترکیب و ساختار ذرات این دو ماده اولیه به تفصیل بیان شده است. شیمی راه حل دقیق این مواد در فصل های 4 و 5 و کامپوزیت ها در فصل 14 بحث شده است.

مقدمه
صنایع شیمیایی تنوع عظیمی از محصولات را ایجاد می کنند که تقریباً بر هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارد.

شکل 1 صنایع شیمیایی یکی از بزرگترین صنایع تولیدی در همه توسعه یافته و در حال ظهور است
کشورها. این نمای بزرگترین سایت جهان که به صنعت اختصاص داده شده است ، در لودویگشاون در آلمان است.
با مجوز BASF. شرکت سامان گستر شیمی

در حالی که بسیاری از محصولات صنعت مانند مواد شوینده ، صابون و عطر مستقیماً توسط مصرف کننده خریداری می شوند و برخی دیگر به عنوان واسطه در ساخت سایر محصولات مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان مثال در اروپا 70٪ از مواد شیمیایی تولید شده برای تولید محصولات استفاده می شود. صنایع دیگر از جمله سایر شاخه های صنایع شیمیایی خود. این صنعت از طیف گسترده ای از مواد اولیه استفاده می کند ، از هوا و مواد معدنی گرفته تا روغن.

شکل 2. در 10 سال گذشته نه تنها در اروپا و آمریکا بلکه در چین ، هند ، بقیه آسیا و برزیل تغییراتی در صنعت شیمیایی ایجاد کرده است. این نمای نمایی از کارخانه صنایع شیمیایی در خلیج دایا در جنوب شرقی چین است.
با مجوز Shell International Limited.
با افزایش رقابت در سراسر جهان ، نوآوری در یافتن راه های جدیدی برای صنعت برای جلب رضایت مصرف کنندگان به طور فزاینده پیشرفته ، خواستار و آگاهی از محیط زیست ، بسیار مهم است.

صنایع شیمیایی چه چیزی تولید می کند؟
محصولات صنایع شیمیایی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

مواد شیمیایی اساسی
مواد شیمیایی تخصصی
مواد شیمیایی مصرفی
چندین طبقه بندی دیگر استفاده می شود اما این یکی در زمینه این وب سایت ساده و مفید است. بازده ها با مواد شیمیایی اساسی که در مقادیر زیادی (میلیون ها تن) تولید می شوند و برخی از مواد شیمیایی مخصوص در مقادیر کمی کیلوگرم اما با ارزش بسیار بالا تولید می شوند ، به طور گسترده ای تولید می شوند. همانطور که در واحد مربوط به راکتورهای شیمیایی توضیح داده شده است ، انتخاب راکتور اغلب با مقدار ماده شیمیایی تولید شده از آن روبرو می شود.

همانطور که در جدول 1 نشان داده شده است ، ارزش فروش در هر گروه برای اروپا و آمریکا تقریباً مشابه است.

اروپا ایالات متحده
مواد شیمیایی اساسی 60 61
پلیمرها 27 18
پتروشیمی 20 28
معدنی اساسی 13 15
مواد شیمیایی تخصصی 28 24
مواد شیمیایی مصرفی 12 15

جدول 1: محصولات صنایع شیمیایی در سال 2014 براساس طبقه بندی (٪).
آمار و ارقام ، CEFIC؛ 2016 راهنمای کسب و کار شیمی ، شورای شیمی آمریکا ، 2015.

مواد شیمیایی اساسی
مواد شیمیایی اساسی به دو دسته تقسیم می شوند

مواد شیمیایی حاصل از روغن ، معروف به پتروشیمی است
پلیمرها
معدنی اساسی
اصطلاح پتروشیمی می تواند گمراه کننده باشد زیرا همان مواد شیمیایی به طور فزاینده از منابع دیگری غیر از نفت مانند زغال سنگ و زیست توده به دست می آیند. نمونه ای از متانول است که معمولاً از نفت و گاز طبیعی در ایالات متحده و اروپا اما از زغال سنگ در چین تولید می شود. دیگری اتر است که از نفت و گاز در ایالات متحده و اروپا مشتق شده اما به طور فزاینده ای از زیست توده در برزیل است. نمونه های دیگر در واحدهای موجود در این وب سایت توضیح داده شده است.

مواد شیمیایی اساسی که در مقادیر زیادی تولید می شوند ، عمدتاً در صنایع شیمیایی و سایر صنایع قبل از تبدیل شدن به محصول برای مصرف کننده عمومی فروخته می شوند. به عنوان مثال ، اسید اتانوئیک برای ساختن استرها فروخته می شود که بخش عمده آن به نوبه خود برای تهیه رنگ و در آن زمان به مصرف کننده فروخته می شود. مقادیر زیادی اتر به عنوان یک گاز توسط خط لوله در سراسر اروپا منتقل می شود و به شرکت های سازنده پلی (اتر) و سایر پلیمرها فروخته می شود. اینها سپس قبل از خریداری توسط مصرف کننده واقعی ، به تولید کنندگان قطعات پلاستیکی فروخته می شوند. شکل 3 گیاهان شیمیایی را تولید می کند که بلافاصله از آن برای ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می کند.

شکل 3 بسیاری از شرکتها برخی از محصولات شیمیایی خود را به عنوان واسطه در مراحل تولید خود استفاده می کنند. غالباً خوشه فرآیندی وجود دارد که از خروجی یکی به عنوان ورودی به دیگری استفاده می کند. این سایت ، در بیلینگام در شمال شرقی انگلیس ، نمونه خوبی از چنین کارخانه یکپارچه شیمیایی است. تمام کارخانه ها همچنین توسط لوله های بخار به هم متصل شده اند تا بتوانند از انرژی آزاد شده در طی فرایندهای تولیدی استفاده بهینه کنند.

1. آمونیاک از گاز طبیعی ساخته شده است که از طریق خط لوله از دریای شمال وارد می شود.
2. مقداری آمونیاک برای ساختن اسید نیتریک استفاده می شود.
3. آمونیاک و اسید نیتریک برای تهیه کود ، نیترات آمونیوم استفاده می شود.
4- آمونیاک نیز به سیانید هیدروژن تبدیل می شود.
5- سیانید هیدروژن در این فرآیند برای ساخت متیل 2-متیل پروپنوات ، مونومر اصلی برای ساخت پلیمرهای مختلف اکریلیک استفاده می شود.
6. جریان اسید سولفوریک و اسید سولفات آمونیوم از فرآیند ساخت متیل 2-متیل پروپنوات به اسید سولفوریک خالص تبدیل می شود ، که می تواند در این فرآیند مورد استفاده مجدد قرار گیرد.
7. مخازن مزرعه مخزن قبل از صادرات رجنتس و محصولات را وارد می کند.

با اجازه مهربانی از مارک تورنکروف.

پتروشیمی و پلیمر
تولید مواد شیمیایی نفت (و بطور فزاینده ای از زغال سنگ و زیست توده) شاهد تغییرات بسیاری در فن آوری و توسعه سایت های تولیدی بسیار بزرگ در سراسر جهان است