زمین و مریخ از مواد قسمت داخلی منظومه شمسی تشکیل شده اند

[ad_1]

چهار سیاره زمینی: عطارد، زهره، زمین و مریخ. اعتبار: ناسا / موسسه قمری و سیاره ای

زمین و مریخ از موادی تشکیل شده اند که عمدتاً از درون منظومه شمسی می آیند. تنها چند درصد از اجزای سازنده این دو سیاره فراتر از مدار مشتری منشا می گیرند. گروهی از محققان به رهبری دانشگاه مونستر (آلمان) این یافته ها را امروز در مجله گزارش کردند. دستاوردهای علمی. آنها جامع ترین مقایسه تا به امروز را از ترکیب ایزوتوپی زمین، مریخ و مصالح ساختمانی بکر منظومه های خورشیدی داخلی و خارجی ارائه می دهند. برخی از این مواد امروزه هنوز تا حد زیادی در شهاب‌سنگ‌ها بدون تغییر هستند. نتایج این مطالعه پیامدهای گسترده ای برای درک ما از فرآیند تشکیل سیارات عطارد، زهره، زمین و مریخ دارد. این نظریه که چهار سیاره سنگی با انباشتن سنگریزه های میلی متری از بیرون منظومه شمسی به اندازه فعلی خود رسیده اند، غیرقابل دفاع است.

تقریباً 4.6 میلیارد سال پیش، در روزهای اولیه منظومه شمسی، قرصی از غبار و گاز به دور خورشید جوان می چرخید. دو نظریه توضیح می‌دهند که چگونه سیارات صخره‌ای درونی از این ماده اولیه ساختمانی در طی میلیون‌ها سال شکل گرفته‌اند. بر اساس یک نظریه قدیمی تر، گرد و غبار در منظومه شمسی درونی در قطعات بزرگتر و بزرگتر جمع می شود که به تدریج به اندازه ماه ما می رسد. برخورد این جنین های سیاره ای در نهایت باعث تولید سیارات درونی عطارد، زهره، زمین و مریخ می شود. با این حال، یک نظریه جدیدتر روند رشد متفاوتی را ترجیح می دهد: سنگریزه های میلی متری از منظومه شمسی بیرونی به خورشید مهاجرت می کنند. در طول مسیر، آنها به جنین های سیاره ای منظومه شمسی داخلی متصل شدند و به تدریج آنها را به اندازه فعلی خود افزایش دادند.

هر دو نظریه مبتنی بر مدل‌های نظری و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری با هدف بازسازی شرایط و پویایی منظومه شمسی اولیه هستند. هر دو یک مسیر احتمالی برای تشکیل سیاره را توصیف می کنند. اما حق با کیست؟ کدام فرآیند واقعا اتفاق افتاده است؟ محققان دانشگاه مونستر (آلمان)، رصدخانه کوت دازور (فرانسه)، مؤسسه فناوری کالیفرنیا (ایالات متحده آمریکا)، موزه تاریخ طبیعی در برلین (آلمان) و برای پاسخ به این سؤالات در مطالعه فعلی خود، دانشگاه آزاد برلین (آلمان) ترکیب دقیق سیارات سنگی زمین و مریخ را تعیین کرد. دکتر کریستف بورکهارت از دانشگاه مونستر، اولین نویسنده این مطالعه گفت: «ما می‌خواستیم بدانیم که آیا بلوک‌های سازنده زمین و مریخ از بیرون یا درون منظومه شمسی آمده‌اند. برای این منظور، ایزوتوپ‌های فلزات کمیاب تیتانیوم، زیرکونیوم و مولیبدن، که در آثار کوچکی در لایه‌های بیرونی و غنی از سیلیکات دو سیاره یافت می‌شوند، شواهد مهمی را ارائه می‌دهند. ایزوتوپ ها انواع مختلفی از یک عنصر هستند که تنها در وزن هسته اتمی آنها متفاوت است.

شهاب سنگ ها به عنوان یک نقطه عطف

دانشمندان پیشنهاد می کنند که در اوایل منظومه شمسی، این ایزوتوپ های فلزی و سایر ایزوتوپ های فلزی به طور یکنواخت توزیع نشده بودند. بلکه فراوانی آنها به فاصله از خورشید بستگی دارد. بنابراین، آنها حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد اینکه در منظومه شمسی اولیه بلوک های سازنده یک جسم خاص از کجا سرچشمه می گیرند.

به عنوان ارجاع به توصیف ایزوتوپی اصلی منظومه های خورشیدی بیرونی و درونی، محققان از دو نوع شهاب سنگ استفاده کردند. این قطعات سنگ معمولاً از کمربند سیارکی، ناحیه ای بین مدار مریخ و مشتری، راه خود را به زمین پیدا می کنند. آنها از آغاز منظومه شمسی تا حد زیادی مواد بکر در نظر گرفته شده اند. در حالی که به اصطلاح کندریت‌های کربنی، که می‌توانند تا چند درصد کربن داشته باشند، از مدار مشتری خارج می‌شوند و تنها بعداً به دلیل تأثیر غول‌های گازی در حال رشد به کمربند سیارک‌ها حرکت می‌کنند، پسرعموهای آنها که کربن کمتری دارند، کندریت‌های غیر کربنی. فرزندان منظومه شمسی درونی هستند.

زمین و مریخ از مواد قسمت داخلی منظومه شمسی تشکیل شده اند

شهاب سنگ مریخی Elephant Moraine (EETA) 79001. دانشمندان این شهاب‌سنگ‌ها و دیگر شهاب‌سنگ‌های مریخی را در این مطالعه بررسی کرده‌اند. اعتبار: NASA / AD

ترکیب دقیق ایزوتوپی لایه‌های سنگ خارجی موجود زمین و دو نوع شهاب‌سنگ برای مدتی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. با این حال، هیچ تجزیه و تحلیل نسبتا جامعی از سنگ های مریخ وجود ندارد. در مطالعه فعلی خود، محققان نمونه هایی از مجموع 17 شهاب سنگ مریخی را بررسی کرده اند که می توانند به شش نوع معمولی سنگ های مریخی طبقه بندی شوند. علاوه بر این، دانشمندان برای اولین بار در حال مطالعه فراوانی سه ایزوتوپ فلزی مختلف هستند.

نمونه‌هایی از شهاب‌سنگ‌های مریخی ابتدا پاشیده شدند و تحت عملیات شیمیایی پیچیده قرار گرفتند. محققان با استفاده از طیف‌سنج جرمی پلاسمایی چند گردآورنده در موسسه علوم سیاره‌ای در دانشگاه مونستر، توانستند مقادیر کمی ایزوتوپ‌های تیتانیوم، زیرکونیوم و مولیبدن را شناسایی کنند. آن‌ها سپس شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای را برای محاسبه نسبتی انجام دادند که مصالح ساختمانی امروزی در کندریت‌های کربنی و غیرکربنی باید در زمین و مریخ گنجانده شده باشد تا ترکیبات اندازه‌گیری شده آنها را بازتولید کند. در انجام این کار، آنها دو فاز مختلف انباشت را برای توضیح تاریخچه های مختلف ایزوتوپ های تیتانیوم و زیرکونیوم و همچنین ایزوتوپ های مولیبدن در نظر می گیرند. برخلاف تیتانیوم و زیرکونیوم، مولیبدن عمدتاً در هسته فلزی سیاره تجمع می یابد. مقادیر اندکی که امروزه هنوز در لایه‌های بیرونی، غنی از سیلیکات‌ها وجود دارد، تنها در آخرین مرحله رشد روی سیاره می‌تواند اضافه شود.

یافته های محققان نشان می دهد که لایه های سنگی بیرونی زمین و مریخ اشتراکات کمی با کندریت های کربنی بیرونی منظومه شمسی دارند. آنها تنها حدود چهار درصد از اجزای سازنده اصلی دو سیاره را تشکیل می دهند. پروفسور دکتر تورستن کلاین از دانشگاه مونستر، که همچنین مدیر مؤسسه ماکس است، می گوید: «اگر زمین و مریخ اولیه عمدتاً دانه های غبار بیرونی منظومه شمسی را جمع کرده بودند، این مقدار تقریباً ده برابر بیشتر بود. تحقیقات منظومه شمسی در گوتینگن. وی افزود: به این ترتیب نمی توانیم این نظریه شکل گیری سیارات درونی را تایید کنیم.

مصالح ساختمانی گم شده

اما ترکیب زمین و مریخ نیز دقیقاً با مواد کندریت های غیر کربنی مطابقت ندارد. شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد که نوع دیگری از مصالح ساختمانی باید در بازی وجود داشته باشد. کریستف بورکهارد توضیح می‌دهد: «ترکیب ایزوتوپی این نوع سوم از مصالح ساختمانی، همانطور که از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای ما به دست می‌آید، نشان می‌دهد که باید از درونی‌ترین ناحیه منظومه شمسی منشا گرفته شود.» از آنجایی که اجسام از چنین نزدیکی به خورشید تقریباً هرگز در کمربند سیارک ها پراکنده نشده اند، این ماده تقریباً به طور کامل در سیارات داخلی جذب شده است و بنابراین در شهاب سنگ ها یافت نمی شود. تورستن کلاین می‌گوید: «این به اصطلاح «مصالح ساختمانی گمشده» است که امروزه دیگر به آن دسترسی مستقیم نداریم.

این یافته شگفت‌انگیز، پیامدهای مطالعه نظریه سیاره‌ای را تغییر نمی‌دهد. کریستف بورکهارد نتیجه می گیرد: «این واقعیت که ظاهراً زمین و مریخ عمدتاً حاوی موادی از درون منظومه شمسی هستند، به خوبی با شکل گیری سیارات از برخورد اجرام بزرگ در منظومه شمسی داخلی مطابقت دارد.


تشکیل ماه آب را به زمین آورد


اطلاعات بیشتر:
کریستف بورکهارد و همکاران، تشکیل سیارات زمینی از مواد گمشده از درون منظومه شمسی، دستاوردهای علمی (2021). DOI: 10.1126 / sciadv.abj7601

ارائه شده توسط دانشگاه مونستر

نقل قول: زمین و مریخ از مواد منظومه شمسی داخلی تشکیل شده اند (2021، 23 دسامبر)، استخراج شده در 23 دسامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-12-earth-mars-solar-material .html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum su tesisatçısıMobil Ödeme Nakite ÇevirmeVodafone Mobil Ödeme Bozdurmabuy instagram followershtml nullednulled themesMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite Çevirme