این مطالعه افزایش آلودگی هوا را با افزایش سرطان ریه مرتبط دانست

[ad_1]

اعتبار: Unsplash / دامنه عمومی CC0

یک تیم بین المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه فناوری نانیانگ، سنگاپور (NTU سنگاپور) افزایش آلودگی هوا را با افزایش بروز آدنوکارسینوم ریه (LADC) در سراسر جهان مرتبط دانسته اند. همین مطالعه همچنین به این نتیجه رسید که، به طور کلی، مصرف کمتر جهانی تنباکو از نظر آماری با افراد کمتری که به سرطان سلول سنگفرشی ریه (LSCC) آلوده می‌شوند، مرتبط است.

آدنوکارسینوم ریه نوعی سرطان است که تحقیقات به وضوح نشان می دهد که عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی در آن نقش دارند، در حالی که کارسینوم سلول سنگفرشی ریه اغلب با سابقه مصرف سیگار همراه است.

این مطالعه که با همکاری NTU و دانشگاه چینی هنگ کنگ انجام شد، نشان داد که 0.1 میکروگرم بر متر مکعب (μg/m)3افزایش کربن سیاه که به نام دوده نیز شناخته می شود در جو زمین با افزایش 12 درصدی شیوع LADC در سراسر جهان همراه است.

کربن سیاه آلاینده ای است که به عنوان PM2.5 طبقه بندی می شود و تیم تحقیقاتی دریافتند که در سراسر جهان 3.6 میکروگرم در متر افزایش یافته است.3سالانه از 1990 تا 2012

در همین حال، کاهش یک درصدی در شیوع استعمال دخانیات با کاهش نه درصدی بروز LSCC در سراسر جهان همراه بود. تعداد افراد سیگاری در سراسر جهان سالانه 0.26 درصد کاهش یافته است که در مجموع از سال 1990 تا 2012 نزدیک به شش درصد کاهش یافته است.

سرطان ریه با حدود 1.8 میلیون مرگ در سال 2020 همچنان عامل اصلی سرطان است. کالیفرنیا: مجله سرطان برای پزشکان. آمارهای جهانی روند سرطان ریه را برجسته می‌کند، اما درک عواملی که می‌تواند باعث بروز آن‌ها شود مشخص نیست تا زمانی که یک مطالعه NTU بروز سرطان را با مصرف دخانیات و آلودگی هوا مرتبط کند.

پروفسور جوزف سونگ، معاون ارشد NTU (علوم بهداشت و زندگی) و رئیس دانشکده پزشکی لی کونگ چیان (LKCMedicine) که این مطالعه را رهبری کرد، گفت: «در مطالعه خود، ما توانستیم تعیین کنیم که افزایش جهانی ریه آدنوکارسینوم احتمالاً با آلودگی هوا مرتبط است. در دهه‌های اخیر، همیشه نامشخص بوده است که چرا شاهد ابتلای بیشتر زنان و افراد غیر سیگاری به سرطان ریه در سراسر جهان هستیم. مطالعه ما به اهمیت عوامل محیطی در علل انواع خاصی از سرطان ریه اشاره می کند.

استادیار استیو ییم از مدرسه آسیایی محیط زیست در NTU، که در LKCMedicine، اولین نویسنده این مطالعه ملاقات کرد، گفت: «مطالعه ما نشانه‌ای از علت روند رو به رشد آدنوکارسینوم ریه، علیرغم روند کاهشی، به ما داد. در سیگار کشیدن یافته‌های ما به نیاز و فوریت کاهش انتشار آلاینده‌های هوا، به‌ویژه کربن سیاه اشاره دارد.»

این مطالعه داده‌های سازمان بهداشت جهانی را از سال 1990 تا 2012 برای داده‌های سرطان ریه تجزیه و تحلیل می‌کند، در حالی که مجموعه داده‌ها برای سطوح استاندارد شده سنی شیوع سیگار از سال 1980 تا 2012 از مؤسسه شاخص‌ها و ارزیابی سلامت، یک مرکز جهانی مستقل به دست آمده است. تحقیقات بهداشتی در دانشگاه واشنگتن آمار آلودگی از سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) به دست آمده است. آلاینده های مورد تجزیه و تحلیل عبارتند از کربن سیاه، سولفات و PM2.5.

نتایج این مطالعه در یک مجله علمی معتبر منتشر شده است محیط جوی در ماه نوامبر.

جنسیت و جغرافیا نقش دارند

ارتباط بین سرطان ریه و کربن سیاه نیز بین جنسیت های قاره های مختلف متفاوت است. برای مثال، رابطه بین آلاینده و فراوانی LADC و LSCC در زنان قوی‌تر از مردان است.

در سطح جهانی 0.1 میکروگرم در متر3افزایش سالانه کربن سیاه با افزایش 14 درصدی LADC در زنان در مقایسه با افزایش 9 درصدی در مردان همراه است. برای LSCC، افزایش مشابه در آلاینده با افزایش 14 درصدی در زنان در مقایسه با هشت درصد در جنس مخالف همراه بود.

این مطالعه نشان داد که ارتباط بین آلاینده‌های هوا و LADC در قاره‌ها متفاوت است. در آمریکای شمالی 0.1 میکروگرم در متر3 افزایش کربن سیاه با افزایش ده درصدی موارد LADC در مقایسه با افزایش هفت درصدی در اروپا همراه است.

به گفته محققان، در این مطالعه، داده های جهانی نشان می دهد که کاهش LSCC در مردان بیشتر است و این روند نزولی با روند نزولی مصرف دخانیات همزمان است.

با این حال، علیرغم روند کلی کاهش مصرف دخانیات، ارتباط مثبتی بین سیگار کشیدن و LSCC برای زنان در آسیا، آمریکای شمالی و اقیانوسیه نشان داده شد، جایی که افزایش یک درصدی در تعداد زنان سیگاری با افزایش 12 درصدی سرطان مرتبط بود. در آن جغرافیا.

تاثیر افزایش جمعیت و افزایش آلودگی هوا

محققان توضیح دادند که علیرغم درصد پایین تر سیگاری ها در سراسر جهان، به دلیل رشد گسترده جمعیت از سال 1980 تا 2012، تعداد سیگاری های بیشتری در سراسر جهان وجود دارد که منجر به افزایش هفت درصدی تعداد زنان سیگاری شد.

دانشمندان می گویند که افزایش بروز LADC به ویژه در آسیا قابل توجه است، جایی که انتشار کربن سیاه و سولفات در حال افزایش است.

LADC در میان مردان در آسیا با 24 درصد رشد در سال بزرگترین روند صعودی را نشان داد که عمدتاً به دلیل افزایش قابل توجه در ژاپن (38 درصد در سال) و کره جنوبی (37 درصد در سال) بوده است. برای زنان در آسیا، LADC سالانه 25 درصد افزایش یافته است، به طور مشابه، ژاپن (43 درصد در سال) و کره جنوبی (36 درصد در سال) روند صعودی واضحی را نشان می دهند.

محققان روند قابل توجه آلودگی هوا در آسیا را برجسته می کنند، جایی که کربن سیاه (11.9 میکروگرم در متر مربع)3/ سال) و سولفات (35.4 میکروگرم در متر).3/ سال) بیشترین افزایش را در سراسر جهان نشان می دهد، با کره جنوبی که بیشترین افزایش را برای هر دو آلاینده نشان می دهد.

سوزاندن سوخت های فسیلی برای برق یا حمل و نقل از دیرباز به عنوان منبع آلودگی هوا با ذرات معلق در اکثر شرایط شهری شناخته شده است. همچنین با افزایش انتشار دی اکسید کربن که باعث گرم شدن کره زمین می شود، تغییرات آب و هوایی را تشدید می کند.

پروفسور سانگ افزود: نتایج این مطالعه باید به ما هشداری منصفانه بدهد که برای محافظت از سلامت و جلوگیری از مرگ‌های زودرس ناشی از سرطان ریه یا بیماری‌های مرتبط، بویژه در جمعیت‌هایی که در نزدیکی مناطق شهری زندگی می‌کنند، باید آلودگی هوا بهتر کنترل شود. شناخته شده اند که سطوح بالایی از انتشار آلاینده ها را تجربه می کنند. آلودگی هوا همراه با تغییرات آب و هوایی یکی از بزرگترین تهدیدات زیست محیطی برای سلامت انسان است. یافته‌های ما بر نیاز فوری به تحقیقات بیشتر در مورد اینکه چگونه آلاینده‌هایی مانند کربن سیاه و سولفات منجر به ایجاد آدنوکارسینوم ریه می‌شوند و برای رهبران و کارشناسان بین‌المللی برای در نظر گرفتن استراتژی‌هایی برای کاهش آلودگی هوا تاکید می‌کند.

دانشیار پروفسور جیم افزود: «در حالی که تنظیم‌کننده‌های ملی محیط‌زیست معمولاً سطح ذرات ریز را اندازه‌گیری و گزارش می‌کنند، نتایج ما اهمیت اندازه‌گیری انواع ذرات معلق به‌ویژه کربن سیاه را نشان می‌دهد. این اطلاعات در تدوین سیاست های کنترل انتشار موثر در حمایت از سیاست های توسعه پایدار مفید خواهد بود.

این تیم قصد دارد تحقیقات بیشتری را برای بررسی عملکرد کربن سیاه و سولفات در توسعه LADC انجام دهد که می تواند منجر به تحقیقات جدیدی برای مبارزه با رشد سرطان شود. این تیم همچنین امیدوار است که سایر آلاینده‌هایی را که ممکن است با سرطان ریه مرتبط باشد، بررسی کند.


کشورهای بالکان و لهستان به دلیل آلودگی هوا بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه را در سنین 50 تا 69 سال دارند.


اطلاعات بیشتر:
Steve HL Yim و همکاران، افزایش و کاهش سرطان ریه در رابطه با سیگار کشیدن و آلودگی هوا: تجزیه و تحلیل روندهای جهانی از 1990 تا 2012، محیط جوی (2021). DOI: 10.1016 / j.atmosenv.2021.118835

ارائه شده توسط دانشگاه فناوری نانیانگ

نقل قول: ارتباط مطالعه افزایش آلودگی هوا به افزایش سرطان ریه (2021، 26 نوامبر)، بازیابی شده در 28 نوامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-11-links-air -pollution-lung-cancer. html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور مطالعه یا تحقیق خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum su tesisatçısıMobil Ödeme Nakite ÇevirmeVodafone Mobil Ödeme Bozdurmabuy instagram followershtml nullednulled themes