احساسات واکسیناسیون ارتباط نزدیکی با بی اعتمادی به دولت دارد


اعتبار: Unsplash / دامنه عمومی CC0

“هرچه آنها بگویند، من برعکس عمل می کنم. اگر به من بگویند ماسک بزن، ماسک نمی زنم. و واکسن هم نخواهم داشت.”

این نقل قول از Ercan آمده است. او یک داروساز و هومیوپات است که در استانبول زندگی می کند و یکی از ترک هایی است که نمی خواهند علیه کووید-19 واکسینه شوند.

Einar Wigen، دانشیار گردشگری در دانشگاه اسلو می گوید: «در ترکیه، بسیاری از مردم از موضوع واکسن به عنوان فرصتی برای مخالفت با قدرت دولتی استفاده می کنند.

همراه با Nalan Azak، Ph.D. او که یک دانشجو در خاورمیانه بود، به اهمیتی که مردم به واکسن‌ها می‌دهند، هم از نظر تاریخی و هم در مواجهه با واکسن جدید کروناویروس نگاه کرد.

به گفته ویگن، این دانش بسیار مهم در مبارزه با بیماری های عفونی است.

او گفت: «فقط «تولید واکسن» کافی نیست، بلکه باید اهمیت فرهنگی و سیاسی آن را در جامعه درک کنید.

اجبار واکسیناسیون بر اعتماد به دولت

در کشورهای شمال اروپا، سطح بالای اعتماد بین عموم مردم و مقامات دولتی اغلب به عنوان مهم‌ترین ابزار در مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا ذکر می‌شود. از سوی دیگر، در ترکیه اعتماد بین شهروندان و دولت بسیار کمتر است و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور مستبد این کشور، به استفاده گسترده از قدرت علیه مخالفانش شهرت دارد.

امروزه تمام واکسیناسیون ها در ترکیه داوطلبانه است. با این حال، واکسیناسیون اجباری یک ابزار موثر در سیاست بهداشت عمومی ترکیه مدت ها قبل از به قدرت رسیدن اردوغان بود.

ترکیه برخی از بالاترین سطوح واکسیناسیون در جهان را در میان کودکان دارد، اما یکی از پایین‌ترین واکسیناسیون‌ها در برابر آنفولانزا در میان افراد مسن. این را می توان با این واقعیت توضیح داد که برنامه ایمن سازی WHO اجباری است، در حالی که واکسن آنفولانزا اجباری است. ویگن می گوید، این داوطلبانه است.

او به سابقه طولانی واکسیناسیون اجباری اشاره می کند. از سال 1884 به بعد، واکسیناسیون برای حضور در مدرسه اجباری شد و در سال 1930 برای همه ساکنان یا مقیم ترکیه، صرف نظر از ملیتشان، اجباری شد.

“موفقیت اجبار منجر به غفلت از ابزارهای دیگر، مانند ایجاد اعتماد یا درک مردم از مفید بودن واکسن ها شده است.

نه فقط انتخاب فرد

ویگن معتقد است که ممکن است افراد برای تزریق واکسن کرونا نیز تحت فشار باشند.

اگرچه مصرف این واکسن کاملاً داوطلبانه است، اما عوامل زیادی در جامعه وجود دارد که باعث می‌شود مردم احساس کنند آن را مجبور به مصرف آن می‌کنند.»

تا دسامبر 2021، کمتر از 60 درصد از جمعیت ترکیه در برابر کووید-19 واکسینه شده بودند. ویگن به مصاحبه ای اشاره می کند که در آن یکی از کارمندان یک شرکت نفتی بزرگ ترکیه می گوید افراد واکسینه نشده در خطر از دست دادن شغل خود هستند.

«اکنون نمی‌دانم که واقعاً اخراج شده‌اند یا خیر، اما این چیزی در مورد این واقعیت می‌گوید که راه‌های بیشتری برای تشویق مردم وجود دارد تا از طریق اجبار توسط دولت. به عنوان مثال، برخی از افراد پیشنهاد کرده اند که تا زمانی که واکسینه نشده باشند، اجازه سفر ندارند.»

ویگن معتقد است که مقاومت واکسن در ترکیه با فردگرایی قابل توضیح نیست.

من اخیراً هیچ تحقیقی در این مورد ندیده‌ام، اما ترک‌ها از نظر تفکر جمعی نتایج بالایی می‌دهند. با این حال، این لزوما به معنای اعتماد به دولت نیست، زیرا دولت به عنوان یک مجموعه دیده نمی شود. “

نقطه عطفی برای واکسیناسیون در سال 2015

اگرچه اردوغان بسیاری از حقوق ترک ها را نادیده گرفته است، اما این حقوق بشر در قانون اساسی است که منجر به لغو واکسیناسیون اجباری شده است.

در سال 2015، دو والدینی که نمی خواستند فرزندانشان واکسن اجباری کودکان را دریافت کنند، خود را در دادگاه دیدند. دادگاه عالی ترکیه حکم داده است که دستور واکسینه شدن فردی خلاف قانون اساسی است.

از آن زمان، تعداد خانواده هایی که کودکان را از برنامه ایمن سازی رها می کنند به شدت افزایش یافته است. این رقم در سال 2018 حدود 13000 بود.

والدین می گویند که واکسن ها حاوی مواد مضری هستند که می توانند باعث اوتیسم شوند. این استدلالی است که به طور گسترده مورد استفاده دکتر آکادمیک و بی اعتبار سابق اندرو ویکفیلد است که در سال 1998 یک مطالعه به شدت مورد انتقاد در مورد ارتباط بین واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) و اوتیسم منتشر کرد.

ویگن استدلال ویکفیلد را در میان مخالفان واکسن ها در ترکیه تایید می کند.

“اطلاعات و اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی احتمالی واکسن ها به ویژه از سال 2015 به بسیاری از جوامع و کانال ها سرایت کرده است. به نظر می رسد که افراد بیشتری این استدلال ها را از خارج می پذیرند و از این نظر بخشی از یک طرح گسترده تر است.” تصویر بین المللی.”

ناسیونالیسم واکسن و طب نبوی

ویگن بیشتر و همچنین بهانه های همپوشانی برای شک و تردید در مورد واکسن ها در ترکیه می بیند. برخی افراد مقاومت در برابر واکسن را با چیزی که به عنوان “طب نبوی” شناخته می شود، مرتبط می دانند.

«این یک شکل خاص فرهنگی از طب جایگزین است، که در آن داستان‌های مختلف «همسران پیر» با نمونه‌هایی از احادیث مرتبط است. از حضرت محمد به عنوان الگو استفاده می شد و تاکید بر نماز و روزه است، نه از آجیل، خرما و عسل: به عبارت دیگر، رژیم غذایی و سبک زندگی بر داروهای دارویی.

ناسیونالیسم نیز بر دیدگاه رایج در مورد واکسن در ترکیه تأثیر می گذارد.

واکسن‌های مختلفی برای کرونا موجود است و رئیس‌جمهور اردوغان به‌طور خاص مردم را تشویق کرده است که واکسنی را که توسط خود ترکیه ساخته شده است، که او آن را واکسن «سنتی» می‌نامد، استفاده کنند. واکسن ترکی ترک با واکسن‌های Pfizer، BioNTech و Moderna که مبتنی بر فناوری جدید mRNA هستند، متفاوت است و برای مثال به واکسن AstraZeneca نزدیک‌تر است.

وی گفت: «نوع واکسنی که مخالفان واکسن همیشه با آن مخالفت کرده‌اند، زمانی که فناوری جدیدتر وارد صحنه می‌شود و به عنوان ایمن‌تر معرفی می‌شود، ناگهان به یک واکسن «سنتی» و جاافتاده تبدیل می‌شود.» ویگن.

رهاسازی از واکسن های مذهبی در ایالات متحده

هانه آماندا ترانگرودر به بررسی شک و تردیدهای مبتنی بر مذهبی در مورد واکسن ها در ایالات متحده می پردازد در اینجا، واکسن های دوران کودکی قبل از شروع مهدکودک و مدرسه اجباری است و اکثر مردم تصمیم می گیرند فرزندان خود را واکسینه کنند. مبارزه با اجبار واکسن توسط تعدادی از گروه‌ها با رهبران قوی انجام می‌شود، و شک و تردید در میان جوامع مذهبی خاص، از جمله آمیش‌ها و یهودیان افراطی ارتدوکس، بیشتر از بقیه مردم رایج است.

او دریافت که بسیاری از مردم در ایالات متحده واکسیناسیون اجباری را سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده از قدرت می دانند. با این حال، این تنها یکی از بسیاری از استدلال هایی است که ارائه می شود.

ترانگرود گفت: «از آنجایی که بسیاری از ایالت‌های ایالات متحده استثناهای مذهبی را برای واکسیناسیون اجباری مجاز می‌دانند، جنبه مذهبی واکسیناسیون نسبت به کشوری مانند نروژ که در آن نیازی به توجیه نبود واکسن نیست، آشکارتر می‌شود.»

به گفته Trangerud، یک استدلال نسبتاً رایج در ایالات متحده، که در نروژ نسبتاً ناشناخته است، مقاومت در برابر واکسن ها است، زیرا ممکن است با سقط جنین مرتبط باشد.

این موضوع در مورد برخی از واکسن‌های ناقل ویروسی صدق می‌کند و این موضوع در اخبار مربوط به واکسن کروناویروس جانسون و جانسون بود. آنها “غیراخلاقی” در نظر گرفته می شوند زیرا فرآیند تولید شامل سقط رده های سلولی جنین است. این مخالفان لزوماً به طور کلی با واکسن ها مخالف نیستند، فقط با واکسن های خاص مخالف هستند.

سیاسی شدن واکسیناسیون

با این حال، ترنگرود خاطرنشان می کند که توضیح اینکه چرا گروه ها یا افراد خاصی با واکسیناسیون مخالف هستند، می تواند کار پیچیده ای باشد. دلایل می تواند پزشکی، روانی، مذهبی، فرهنگی یا مالی باشد. در مورد واکسن علیه کووید-19، این واکسن در نقطه خاصی از سیاست آمریکا آمد.

«شک و تردید در مورد واکسن کووید-19 بیشتر از واکسن های کودکان است. او گفت: «از آنجایی که همزمان با شکست دونالد ترامپ در انتخابات 2020 و گذار به یک رئیس جمهور لیبرال تر، مقاومت در برابر واکسن بسیار سیاسی شده است.

ترانگرود توضیح می دهد که اعتراضات ابتدا در مخالفت با تقاضای مقامات برای پوشیدن ماسک و محاصره کلیساها و مؤسسات مذهبی – چیزی که بسیاری از حامیان مسیحی محافظه کار ترامپ آن را هدفمند تعبیر کردند – شروع شد. حمله به آزادی مذهبی. و آزار و اذیت مستقیم مسیحیان.

«وقتی واکسن منتشر شد، مقاومت تقریباً نماد جوامع خاصی شد که عموماً نسبت به نخبگان سیاسی بسیار بدبین بودند. همچنین مخالفان واکسن و برخی از جوامع مسیحی انجیلی را گرد هم آورد که در نتیجه هر دو مورد حمایت بیشتری قرار گرفتند.

مقاومت از طریق کنترل بدن خود

هانه آماندا ترانگرود با اینار ویگن موافق است که در نظر گرفتن زمینه فرهنگی کنترل بیماری از طریق واکسن ها مهم است.

«اقدامات باید متناسب با گروه ها و افراد در سطح محلی باشد. این را مقاومت در برابر واکسن کرونا که اکنون در ایالات متحده می بینیم، نشان می دهد. او گفت: «با توجه به جنجال‌های پیچیده پیرامون دونالد ترامپ و برخی سنت‌های الهیاتی، قوانین واکسن بایدن در واقع ایده‌ای بسیار بد است که می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.»

ویگن معتقد است که بخشی از اپوزیسیون را نباید صرفاً رد کرد و می توان آن را به شکاکیت سالم نیز تعبیر کرد.

«بسیاری از ترک‌ها، همراه با بسیاری از آمریکایی‌ها و سایر ملیت‌ها، اغلب بر این باورند که دولت به هیچ وجه به نفع آنها عمل نمی‌کند. این بی اعتمادی به موضوع واکسن‌ها نیز سرایت می‌کند، زیرا نوعی نافرمانی زمانی به وجود می‌آید که بخش‌های خاصی از جامعه با این ایده مخالفت می‌کنند که هر چه دولت می‌گوید خوب است.»

وی خاطرنشان می کند که موضوع واکسن یکی از اساسی ترین نکاتی را که میشل فوکو فیلسوف فرانسوی مطرح کرده است، تایید می کند: جایی که قدرت باشد، مقاومت هم هست.

وی در پایان گفت: «بنابراین، این مقاومت نه تنها در برابر خود سیاست واکسیناسیون، بلکه به طور کلی در برابر مداخله دولت است.


واکسن های BioNTech / Pfizer و Moderna را می توان با هم ترکیب کرد


ارائه شده توسط دانشگاه اسلو

نقل قول: احساسات ضد واکسیناسیون ارتباط نزدیکی با بی اعتمادی به دولت دارد (2022، 5 ژانویه)، استخراج شده در 5 ژانویه 2022 از https://phys.org/news/2022-01-anti-vaccination-sentiments-linked -mitrust-state .html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر