آیا شیوع گردباد با تغییرات آب و هوایی مرتبط است؟

[ad_1]

در این عکس پهپاد، ساختمان ها در مرکز شهر میفیلد، کنتاکی، در روز شنبه، 11 دسامبر 2021، پس از عبور گردباد در منطقه در جمعه شب، ویران شدند. طوفان هیولایی ده ها نفر را در کنتاکی کشته است و روز شنبه پس از آنکه هوای بد حداقل پنج ایالت را متلاشی کرد و ویرانی های گسترده ای برجای گذاشت، شمار قربانیان افزایش یافت. اعتبار: Ryan C. Hermens / Lexington Herald-Leader از طریق AP

دسامبر در تقویم نوشته شده بود، اما هوای گرم و مرطوب برای بهار فریاد می زد. به این اختلاف، یک جبهه طوفانی شرقی را که توسط مدل هواشناسی لا نینا هدایت می شد، اضافه کنید، و گردبادهایی را ایجاد کرد که ده ها نفر را در پنج ایالت ایالات متحده کشت.

گردبادهای ماه دسامبر غیرعادی هستند، اما بی سابقه نیستند. به گفته هواشناسان، اما وحشیانه و طول گردباد روز جمعه احتمالاً آنها را در یک دسته جداگانه قرار می دهد. به گفته کارشناسان، یکی از پیچنده ها – اگر تایید شود که فقط یک مورد وجود داشته است – احتمالاً رکورد 100 ساله را برای مدت زمان ماندن یک گردباد روی زمین در مسیر نابودی شکست.

«یک کلمه: قابل توجه. ویکتور جنسینی، استاد هواشناسی در دانشگاه ایلینوی شمالی، می‌گوید: «به‌طور باورنکردنی متفاوت خواهد بود. “این واقعاً یک راه اندازی اواخر بهار در اواسط دسامبر بود.”

هواشناسان می گویند که آب و هوای گرم یک عنصر حیاتی در شیوع این گردباد بود، اما هواشناسان می گویند که آیا تغییر آب و هوا یک عامل است یا خیر.

دانشمندان می گویند درک اینکه چگونه تغییرات آب و هوایی بر فراوانی گردبادها تأثیر می گذارد دشوار است و درک آنها هنوز در حال تکامل است. اما آنها می گویند شرایط آب و هوایی که چنین شیوع هایی را ایجاد می کند در زمستان، زمانی که سیاره گرم می شود، تشدید می شود. و کوچه تورنادو از منطقه کانزاس-اوکلاهاما به سمت شرق به سمت ایالت هایی که قاتلان در روز جمعه در آن حمله کردند در حال حرکت است.

در اینجا نگاهی داریم به آنچه در مورد گردباد جمعه و نقش تغییرات آب و هوایی در چنین رویدادهای آب و هوایی شناخته شده است.

چه چیزی باعث گردباد می شود؟

گردبادها ستون های هوای عمودی چرخشی هستند که در اثر رعد و برق تشکیل می شوند و تا سطح زمین امتداد می یابند. آنها با سرعت سرسام آور سفر می کنند و همه چیز را در مسیر خود ویران می کنند.

رعد و برق زمانی رخ می دهد که هوای سرد متراکم تر و خشک تر به هوای گرم تر و مرطوب تر وارد شود، شرایطی که دانشمندان آن را ناپایداری جوی می نامند. همانطور که این اتفاق می افتد، با بالا آمدن هوای گرم یک جریان رو به بالا ایجاد می شود. هنگامی که بادها از نظر سرعت یا جهت در ارتفاعات مختلف تغییر می کنند – شرایطی که به عنوان برش باد شناخته می شود – جریان رو به بالا شروع به چرخش می کند.

توضیح دهنده: آیا شیوع گردباد با تغییرات آب و هوایی مرتبط است؟

کنی سنفورد روز شنبه، 11 دسامبر 2021، در میفیلد، کین، آپارتمان مادرشوهر خود را از طریق یک دیوار فروریخته ترک کرد. گردباد و آب و هوای بد روز جمعه در چندین ایالت خسارات فاجعه باری به بار آورد و در طول شب جان بسیاری را گرفت. اعتبار: AP Photo / مارک همفری

این تغییرات در بادها چرخش لازم برای گردباد را ایجاد می کند. گردبادهای به خصوص قوی نیاز به تغییر در سرعت و جهت باد دارند.

پل مارکوفسکی، استاد هواشناسی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، می‌گوید: «زمانی که تغییرات قابل توجهی در باد در پایین‌ترین چند هزار فوت جو مشاهده شود، «رعد و برق‌های ابرسلولی» تولید گردباد ممکن است. “این چیزی است که ما دیروز داشتیم.”

جنسینی گفت که معمولاً در زمستان به دلیل اختلاف زیاد دما و فشار جوی بین استوا و قطب شمال، بادهای زیادی قطع می شود.

جنسینی گفت، اما معمولاً در زمستان ناپایداری زیادی وجود ندارد، که برای گردباد ضروری است، زیرا هوا چندان گرم و مرطوب نیست. این بار وجود داشت.

چه شرایطی منجر به طوفان هایی در این مقیاس می شود؟

عوامل متعددی که هواشناسان به مطالعه آنها ادامه خواهند داد.

دمای شبیه بهار در بیشتر مناطق غرب میانه و جنوب در ماه دسامبر به ورود هوای گرم و مرطوب کمک کرد که به ایجاد رعد و برق کمک کرد. بخشی از این به خاطر La Nina است که معمولاً گرمتر از دمای معمولی زمستان در جنوب ایالات متحده است. اما دانشمندان همچنین انتظار دارند که هوای غیر معمول و گرم در زمستان با گرم شدن سیاره بیشتر شود.

جان گوردون، هواشناس سرویس ملی هواشناسی در لوئیزویل، کنتاکی، گفت: “بدترین سناریو اتفاق افتاده است. هوای گرم در فصل سرد، در نیمه های شب.”

کارشناسان می گویند زمانی که طوفان شکل گرفت، به نظر می رسد بریدگی شدید باد مانع از پراکندگی گردباد شده است. تصور می شود که گردبادها وقتی انرژی خود را از دست می دهند می میرند.

توضیح دهنده: آیا شیوع گردباد با تغییرات آب و هوایی مرتبط است؟

تونی پارو خانه آسیب دیده دخترش را پس از طوفان در میفیلد، کنتاکی، در روز شنبه، 11 دسامبر 2021 بررسی می کند. گردباد و آب و هوای بد در اواخر روز جمعه باعث خسارت فاجعه بار در چندین ایالت شد که باعث کشته شدن افراد زیادی در طول شب شد. اعتبار: AP Photo / مارک همفری

جنسینی گفت که گردبادها معمولا در عرض چند دقیقه انرژی خود را از دست می دهند، اما در این مورد ساعت ها بود. او گفت که این تا حدی به دلیل سفر بسیار طولانی طوفان جمعه است که بیش از 200 مایل (322 کیلومتر) یا بیشتر را طی می کند. این رکورد 219 مایل (352 کیلومتر) است و توسط گردبادی که در سال 1925 چهار ایالت را درنوردید به ثبت رسید. جنچینی معتقد است که این رکورد پس از تکمیل تجزیه و تحلیل هواشناسان از آن پیشی خواهد گرفت.

“برای رسیدن به یک جاده واقعا طولانی، باید یک طوفان واقعاً سریع داشته باشید. جنسینی گفت: «این طوفان در بیشتر عمر او با سرعت بیش از 50 مایل (80 کیلومتر) در ساعت حرکت کرده است. این سرعت بادها نیست، بلکه حرکت کلی طوفان است.

جنسینی گفت: “شما در مورد طوفان با سرعت بزرگراه صحبت می کنید.”

تغییر آب و هوا با کشتن گردباد چه ارتباطی دارد؟

این پیچیده است.دانشمندان هنوز در تلاشند تا عوامل بحث برانگیز بسیاری را در مورد اینکه آیا تغییرات آب و هوایی ساخته دست بشر باعث تکرار یا حتی شدیدتر شدن گردبادها می‌شود را بررسی کنند. طبق گفته آزمایشگاه ملی طوفان سنگین NOAA، سالانه حدود 1200 چرخش به ایالات متحده برخورد می کند – اگرچه این تعداد می تواند متفاوت باشد. هیچ کشور دیگری تا این حد نمی بیند.

نسبت دادن یک طوفان خاص مانند جمعه به اثرات تغییرات آب و هوا همچنان یک چالش بزرگ است. هارولد بروکس، دانشمند گردباد در آزمایشگاه ملی طوفان سنگین، گفت: کمتر از 10 درصد از رعد و برق های شدید گردباد تولید می کنند که نتیجه گیری در مورد تغییرات آب و هوایی و فرآیندهایی که منجر به آن می شود را دشوار می کند.

با این حال، دانشمندان تغییراتی را مشاهده کرده‌اند که در اجزای اصلی یک طوفان با گرم شدن سیاره رخ می‌دهد. جنچینی می‌گوید که به طور کلی، طوفان‌های شدید «تکرار می‌شوند زیرا توده‌های هوای بسیار گرم‌تری در طول فصل سرد داریم که می‌تواند این نوع طغیان‌های شدید آب و هوایی را حفظ کند».

بروکس گفت که احتمالاً طوفان های بیشتری در زمستان در ایالات متحده رخ می دهد، زیرا دمای کشور از میانگین بلندمدت بالاتر می رود. او گفت که رویدادهای کمتری در تابستان برگزار می شود.

فورتادو از دانشگاه اوکلاهاما گفت که کوچه تورنادو، اصطلاحی که برای توصیف مکانی استفاده می شود که در آن تحریف های زیادی در ایالات متحده رخ داده است، به سمت شرق به دره می سی سی پی منتقل شده است. این تغییر به دلیل افزایش دما، رطوبت و برش است.

او گفت: «در نهایت، مردم دره می‌سی‌سی‌پی و دره اوهایو با گذشت زمان نسبت به فعالیت‌های گردباد بیشتر آسیب‌پذیر می‌شوند.»


این مطالعه نشان داد که گردبادها به سمت شرق در ایالات متحده می چرخند


© 2021 آسوشیتدپرس. تمامی حقوق محفوظ است. این مطالب را نمی توان بدون اجازه منتشر کرد، پخش کرد، بازنویسی کرد یا توزیع کرد.

نقل قول: توضیح دهنده: آیا شیوع گردباد با تغییرات آب و هوایی مرتبط است؟ (2021، 12 دسامبر) بازیابی شده در 12 دسامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-12-tornado-outbreak-climate.html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر