آیا جت های آب از اروپا اسپری می کردند؟ Europa Clipper ناسا در این مورد است


این تصویر سه‌گانه نماهایی از قمر مشتری اروپا را نشان می‌دهد که توسط فضاپیماهای مختلف ناسا از جمله وویجر 1، وویجر 2 و گالیله گرفته شده است. اعتبار: ناسا / JPL-Caltech

یافتن پر در اروپا یک چشم انداز هیجان انگیز است، اما دانشمندان هشدار می دهند که حتی از نزدیک دشوار خواهد بود.

در سال 2005، تصاویری از یک توده آب درخشان که از سطح انسلادوس قمر زحل فوران می کرد، جهان را به تصویر کشید. ستون غول‌پیکر بخار، ذرات یخ و مولکول‌های آلی که از ناحیه قطبی جنوبی ماه پاشیده می‌شود، اقیانوس مایعی از آب را در زیر پوسته یخی انسلادوس نشان می‌دهد و تأیید می‌کند که ماه از نظر زمین‌شناسی فعال است. این ستون همچنین انسلادوس و دیگر جهان‌ها را به بیرون منظومه شمسی، بدون جو و دور از گرمای خورشید، به بالای فهرست مکان‌های ناسا برای جستجوی نشانه‌های حیات رساند.

اکنون دانشمندان در حال آماده شدن برای ماموریتی به یک دنیای اقیانوسی پوشیده از یخ دیگر با پرهای احتمالی هستند: قمر مشتری اروپا. فضاپیمای اروپا کلیپر ناسا که قرار است در سال 2024 پرتاب شود، ماه را از عمق درونی تا سطح آن کاوش خواهد کرد تا مشخص کند آیا موادی وجود دارد که آن را به خانه ای مناسب برای زندگی تبدیل می کند یا خیر.

اروپا مانند انسلادوس از نظر زمین‌شناسی پویا است، به این معنی که هر دو قمر پوشیده از یخ در داخل گرما تولید می‌کنند، در حالی که لایه‌های سخت آن‌ها در اثر کشش گرانشی طناب با سیارات میزبان و قمرهای مجاور خود کشیده و خم می‌شوند. این به جای گرمای خورشید، از آب های زیرزمینی در برابر یخ زدگی محافظت می کند. گرما همچنین می‌تواند به تولید یا گردش عناصر شیمیایی حیات در بستر دریاها از جمله کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر و گوگرد کمک کند.

اما اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد.

آیا جت های آب از اروپا اسپری می کردند؟  Europa Clipper ناسا در این مورد است

این تصویر از فواره های آب انسلادوس قمر زحل توسط فضاپیمای کاسینی ناسا در 27 نوامبر 2005 گرفته شده است. انسلادوس توسط خورشید روشن شده است. اعتبار: ناسا / JPL-Caltech / موسسه علوم فضایی

لینا کوئیک، یکی از اعضای تیم علمی پشت دوربین‌های Clipper’s Europa Imaging System (EIS) می‌گوید: «بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اروپا انسلادوس 2.0 خواهد بود، با جت‌هایی که دائماً از سطح می‌پاشند». اما ما نمی‌توانیم اینطور به قضیه نگاه کنیم. کوئیک، که در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند مستقر است، گفت: اروپا یک جانور بسیار متفاوت است.

شواهد نشان می دهد که اروپا می تواند مانند انسلادوس آب را از سطوح زیرزمینی خود رها کند. به عنوان مثال، دانشمندانی که از فضاپیمای گالیله ناسا، تلسکوپ فضایی هابل ناسا و تلسکوپ های بزرگ زمینی استفاده می کنند، از کشف جت های آب ضعیف یا اجزای شیمیایی آنها در اروپا خبر داده اند.

اما هیچ کس مطمئن نیست. متیو مک کی هدمن، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی طیف‌سنج تصویربرداری اروپا (MISE) و دانشیار فیزیک می‌گوید: «ما هنوز در فضایی هستیم که شواهد واقعاً جالبی در آن وجود دارد، اما هیچ‌کدام از آنها تصادف نیست. در دانشگاه آیداهو

دانشمندان به دلایل مختلفی جذب مروارید می شوند. اول، آنها قطعاً باحال هستند: شان بروکس، که با تیم تحقیقاتی طیف‌نگار فرابنفش اروپا (Europa-UVS) اروپا کلیپر کار می‌کند و در آزمایشگاه رانش جت مستقر است، می‌گوید: «ما دانشمند هستیم، اما انسان هم هستیم». ناسا در جنوب کالیفرنیا

بروکس گفت، اما از نظر عملی تر، این پرها دسترسی آسان تری به داخل اروپا را برای دانشمندان فراهم می کند. او گفت: «همه چیز به این بستگی دارد که آیا اروپا قابل سکونت است یا خیر، و به درک درستی از آنچه در زیر سطح زمین می گذرد است که ما هنوز نمی توانیم به آن دست پیدا کنیم.

به عبارت دیگر، جادوی اروپا، کهن الگوی یک دنیای بالقوه قابل سکونت، در اعماق ماه از دیدگان پنهان است. در مقایسه با انسلادوس که به اندازه تگزاس است، اروپا تقریباً یک چهارم زمین یا کمی کوچکتر از ماه زمین است. و شواهد نشان می دهد که اروپا اقیانوس نمک بسیار عمیق تری نسبت به انسلادوس دارد، احتمالاً 40 تا 100 مایل (حدود 60 تا 160 کیلومتر) عمق دارد، به این معنی که ممکن است حدود دو برابر بیشتر از اقیانوس های زمین آب داشته باشد. برخی از دانشمندان پیشنهاد می کنند که اقیانوس اروپا ممکن است با سنگ های بیش از حد گرم شده در زیر بستر دریا واکنش نشان دهد، احتمالاً از طریق منافذ هیدروترمال. در زمین، چنین مناطقی کانون فعالیت های شیمیایی هستند که موجودات بی شماری را تغذیه می کنند.

آیا جت های آب از اروپا اسپری می کردند؟  Europa Clipper ناسا در این مورد است

این تصویر ترکیبی فوران‌های آب را نشان می‌دهد که از قمر مشتری اروپا فوران می‌کنند. تصویر این جت از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط طیف‌نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل ناسا در سال 2014 گرفته شده است. تصویر اروپا از داده‌های مأموریت‌های گالیله و وویجر ناسا گرفته شده است. اعتبار: NASA / ESA / W. Sparks (STScI) / مرکز علمی USGS برای اخترژئولوژی

دانشمندان می گویند ممکن است حفره های بزرگی از آب مذاب در ورقه یخی اروپا وجود داشته باشد که بیشتر از اقیانوس منبع جت است. این جیب ها همچنین می توانند زیستگاه های دنج برای موجودات زنده ایجاد کنند.

از آنجا که به مشتری بسیار نزدیکتر از انسلادوس به زحل است، گرمای بیشتری در اروپا از اصطکاک تولید شده در حین چرخش به دور سیاره میزبان خود تولید می شود. با توجه به اینکه گرمای داخلی فعالیت های زمین شناسی جهان های سنگی را تحریک می کند، انتظار می رود اروپا زمین شناسی وسیع تری نسبت به انسلادوس داشته باشد. برخی دانشمندان پیش بینی می کنند که اروپا دارای تکتونیک صفحه ای است که بلوک های یخی تشکیل دهنده سطح ماه را جابجا و بازیافت می کند. اگر چنین باشد، اروپا می‌تواند مواد مغذی تولید شده در سطح توسط تشعشعات مشتری، مانند اکسیژن، را به محفظه‌های مایع در ورقه‌های یخی یا شاید به خود اقیانوس منتقل کند. با Europa Clipper، دانشمندان می‌توانند برخی از پیش‌بینی‌های خود را با تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی جریان‌ها یا آثاری که ممکن است روی سطح از خود به جای بگذارند، آزمایش کنند.

دانشمندان هشدار می دهند که پرهای اروپایی، حتی اگر در آنجا باشند، حتی از نزدیک به سختی قابل تشخیص هستند. آنها می توانند پراکنده باشند و می توانند کوچک و نازک باشند، با توجه به اینکه گرانش اروپا، که بسیار قوی تر از جاذبه انسلادوس است، احتمالاً این فواره های آب را نزدیک به سطح نگه می دارد. این یک انحراف شدید از ستون تبخیر شده تماشایی انسلادوس است: این ستون همیشه روشن و بزرگتر از خود ماه است و ذرات یخ را صدها مایل بالای سطح می‌پاشد. هدمن می‌گوید: «حتی اگر آن‌ها وجود داشته باشند، ستون‌های اروپا ممکن است آنقدرها هم فتوژنیک نباشند.

اگرچه دانشمندان Europa Clipper استراتژی‌های خلاقانه مختلفی را برای یافتن جت‌های فعال هنگام آغاز کاوش در اروپا در سال 2031 ابداع می‌کنند، اما برای درک آنچه در داخل ماه اتفاق می‌افتد به آن‌ها تکیه نمی‌کنند. کوئیک گفت: «نیازی نداریم که یکی را در یک ماموریت موفق بگیریم.

او به سرعت اضافه کرد که هر ابزاری که بر روی Clipper وجود دارد می تواند به شواهدی از شرایط قابل سکونت در زیر سطح کمک کند، صرف نظر از جت های فعال.

برخی از نمونه‌هایی از چگونگی جستجوی تیم تحقیقاتی برای جت‌های بالقوه شامل بسته دوربین EIS، Europa Clipper است. او به دنبال پرها در نزدیکی سطح اروپا می‌گردد، تا حدی با جستجوی شبح‌های آنها در انتهای یا لبه اروپا، زمانی که ماه در هنگام عبور از مقابل سیاره توسط نور مشتری روشن می‌شود. EIS از جت ها، در صورت وجود، و همچنین رسوباتی که ممکن است روی سطح قابل مشاهده باشند، عکس می گیرد. Europa-UVS همچنین به دنبال تشخیص جت ها در نور فرابنفش، از جمله در لبه ماه، زمانی که اروپا از مقابل ستاره های مجاور عبور می کند، خواهد بود و می تواند ترکیب شیمیایی چنین پرتوهایی را اندازه گیری کند. یک دوربین حرارتی، سیستم تصویربرداری گسیل حرارتی اروپا (E-THEMIS)، به دنبال نقاط داغ روی سطح است که ممکن است شواهدی از فوران‌های فعال یا اخیر باشد.

تیم Europa Clipper قرار است موفق شود، چه محققان مرواریدی را در اروپا بیابند یا نه، اگرچه بسیاری از دانشمندان امیدوارند که یک نمایش آبی تماشایی برای غنی‌سازی ماموریت و درک ما از اروپا باشد. هدمن گفت: “من گمان می کنم که اروپا فعال است و اجازه می دهد برخی مواد فرار کنند.” اما من انتظار دارم که وقتی واقعاً بفهمیم که چگونه این اتفاق می‌افتد، آن چیزی نباشد که کسی انتظارش را داشت.»


هابل شواهدی از بخار آب پایدار در نیمکره ای از اروپا پیدا کرد


ارائه شده توسط آزمایشگاه رانش جت

نقل قول: آیا واتر جت ها از اروپا پاشیده می شوند؟ Europa Clipper ناسا در پرونده است (2021، 30 نوامبر)، در 30 نوامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-11-plumes-europa-nasa-clipper-case.html بازیابی شده است.

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور مطالعه یا تحقیق خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر