آیا بیگانه ربات‌های خودتولید شونده بیماری‌ها را درمان می‌کنند، سلاح‌های بیولوژیکی جدید می‌دهند یا به سادگی کل جهان را به لجن خاکستری تبدیل می‌کنند؟


اعتبار: کریگمن و همکاران/PNAS

در سال 2020، دانشمندان با ایجاد “xenobots” – موجودات زنده کوچک “قابل برنامه ریزی” ساخته شده از چندین هزار سلول بنیادی قورباغه، سرفصل های جهانی شدند.

این بیگانه ربات های پیشگام می توانند در مایعات حرکت کنند و دانشمندان می گویند که می توانند برای نظارت بر رادیواکتیویته، آلاینده ها، داروها یا بیماری ها مفید باشند. زنوبات های اولیه تا ده روز زنده ماندند.

موج دوم xenobots که در اوایل سال 2021 ایجاد شد، ویژگی‌های جدید غیرمنتظره‌ای را نشان داد. از جمله این موارد می توان به خود درمانی و طول عمر بیشتر اشاره کرد. آنها همچنین توانایی همکاری در گروه ها را نشان دادند، به عنوان مثال با گروه بندی کردن.

هفته گذشته، همین تیم از دانشمندان علوم زیست شناسی، رباتیک و کامپیوتر از نوع جدیدی از xenobot رونمایی کردند. مانند xenobot‌های قبلی، آنها با استفاده از هوش مصنوعی برای آزمایش میلیاردها نمونه اولیه ساخته شدند و فرآیند طولانی آزمون و خطا در آزمایشگاه را دور زدند. اما جدیدترین xenobot ها یک تفاوت قابل توجه دارند: این بار آنها می توانند خود را بازتولید کنند.

صبر کن چی؟ آیا می توانند خود را تکثیر کنند؟!

زنوبات‌های جدید کمی شبیه Pac-Man هستند – در حین شنا کردن، می‌توانند سلول‌های بنیادی دیگر قورباغه را ببلعند و مانند خودشان زنوبات‌های جدیدی را جمع‌آوری کنند. آنها می توانند این روند را برای نسل ها حفظ کنند.

اما آنها به معنای سنتی بیولوژیکی تولید مثل نمی کنند. در عوض، آنها با استفاده از “دهان” خود، گروه هایی از سلول های قورباغه را به شکل صحیح تشکیل می دهند. از قضا، قورباغه غم انگیز استرالیایی که اخیراً منقرض شده است، نوزادان را از طریق دهان خود به دنیا می آورد.

پیشرفت های اخیر دانشمندان را یک قدم به ایجاد موجوداتی نزدیک کرده است که می توانند به طور نامحدود تولید مثل کنند. آیا این همانقدر که به نظر می رسد جعبه پاندورا است؟

از نظر مفهومی، خودتکراری طراحی شده توسط انسان جدید نیست. در سال 1966، جان فون نویمان، ریاضیدان بانفوذ، «اتوماتای ​​خودبازساز» را مورد بحث قرار داد.

شناخته شده است که اریک درکسلر، مهندس آمریکایی که به عنوان بنیانگذار رشته «نانو فناوری» شناخته می شود، در کتاب «موتورهای خلقت» در سال 1986 به پتانسیل «لزخ خاکستری» اشاره می کند. او نانوربات‌هایی را تصور می‌کرد که دائماً تکثیر می‌شدند و محیط اطراف خود را در بر می‌گرفتند و همه چیز را به لجن ساخته‌شده توسط خودشان تبدیل می‌کردند.

اگرچه درکسلر بعداً از اختراع این اصطلاح پشیمان شد، آزمایش فکری او اغلب برای هشدار در مورد خطرات ایجاد ماده بیولوژیکی جدید مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 2002، بدون کمک هوش مصنوعی، فلج اطفال مصنوعی که از توالی‌های DNA ساخته شده به‌ویژه ساخته شده بود، قابلیت تکثیر خود را پیدا کرد. اگرچه ویروس مصنوعی در آزمایشگاه محدود شده بود، اما توانست موش ها را آلوده کرده و بکشد.

فرصت ها و مزایا

محققانی که ربات‌های خارجی جدید را ایجاد کرده‌اند، می‌گویند ارزش اصلی آنها در نشان دادن پیشرفت‌ها در زیست‌شناسی، هوش مصنوعی و روباتیک است.

ربات های آینده ساخته شده از مواد آلی ممکن است سازگارتر با محیط زیست باشند زیرا می توانند به گونه ای طراحی شوند که تجزیه شوند و نه وجود داشته باشند. آنها می توانند به رفع مشکلات سلامتی انسان، حیوانات و محیط زیست کمک کنند. آنها می توانند به پزشکی احیا کننده یا درمان سرطان کمک کنند.

Xenobot ها همچنین می توانند الهام بخش هنر و دیدگاه های جدید در مورد زندگی باشند. عجیب است که “فرزندان” زنوبات ها به تصویر والدین خود ساخته شده اند، اما ساخته نشده اند بر یا از جانب آنها به این ترتیب، آنها بدون تولید مثل واقعی به معنای بیولوژیکی، تکثیر می شوند.

شاید اشکال حیات فرازمینی وجود داشته باشد که “فرزندان” خود را از اشیاء در جهان اطراف خود جمع آوری می کند، نه از بدن خود؟

چه خطراتی دارد؟

ممکن است داشتن ملاحظات غریزی در مورد تحقیقات xenobot طبیعی باشد. یکی از محققان xenobot گفت که مطالعه این سیستم‌های خود-تکثیر شونده یک “ضروری اخلاقی” وجود دارد، اما تیم تحقیقاتی همچنین به نگرانی‌های قانونی و اخلاقی در کار خود اذعان کردند.

قرن ها پیش، فرانسیس بیکن، فیلسوف انگلیسی، این ایده را مطرح کرد که انجام برخی تحقیقات بسیار خطرناک است. اگرچه ما معتقد نیستیم که این مورد در مورد xenobot های فعلی است، اما ممکن است برای پیشرفت های آینده چنین باشد.

هرگونه استفاده خصمانه از ربات‌های بیگانه یا استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی توالی‌های DNA که می‌تواند به ارگانیسم‌های مصنوعی خطرناک منجر شود، توسط کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی سازمان ملل متحد و پروتکل 1925 ژنو و کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی ممنوع است.

با این حال، استفاده از این خلاقیت ها در خارج از جنگ به وضوح کمتر تنظیم شده است.

ماهیت میان رشته ای این دستاوردها، از جمله هوش مصنوعی، رباتیک و زیست شناسی، تنظیم آنها را دشوار می کند. با این حال، در نظر گرفتن موارد بالقوه خطرناک مهم است.

در اینجا یک سابقه مفید وجود دارد. در سال 2017، آکادمی ملی علوم و پزشکی ایالات متحده گزارش مشترکی در مورد علم پر رونق ویرایش ژنوم انسانی منتشر کرد.

این به تشریح شرایطی می‌پردازد که تحت آن دانشمندان باید اجازه داشته باشند ژن‌های انسانی را به گونه‌ای ویرایش کنند که امکان انتقال تغییرات به نسل‌های آینده را فراهم کند. او توصیه کرد که این کار باید به “اهداف اجباری برای درمان یا پیشگیری از بیماری یا آسیب جدی” محدود شود و حتی در آن زمان فقط تحت نظارت دقیق باشد.

هم ایالات متحده و هم بریتانیا در حال حاضر ویرایش ژن انسان را در شرایط خاص مجاز می دانند. اما ایجاد موجودات جدیدی که می توانستند جاودانه شوند، بسیار فراتر از محدوده این گزارش ها بود.

نگاه به آینده

اگرچه زنوبات ها در حال حاضر از جنین یا سلول های بنیادی انسان ساخته نمی شوند، اما ممکن است ساخته شوند. ایجاد آنها سؤالات مشابهی را در مورد ایجاد و اصلاح اشکال زندگی فعلی که نیاز به تنظیم دارند، ایجاد می کند.

در حال حاضر، xenobot ها عمر زیادی ندارند و تنها برای چند نسل تولید مثل می کنند. با این حال، به گفته محققان، ماده زنده می تواند به روش های غیر قابل پیش بینی رفتار کند و لزوماً خوش خیم نیست.

ما همچنین باید تأثیرات بالقوه را بر دنیای غیرانسانی در نظر بگیریم. سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و ارگانیسم های معرفی شده توسط انسان می توانند باعث هرج و مرج ناخواسته در اکوسیستم ها شوند.

برای اجتناب از سناریوی واقعی “لجن خاکستری” چه محدودیت هایی برای علم باید تعیین کنیم؟ خیلی زود است که کاملاً تجویز شود. اما قانون‌گذاران، دانشمندان و جامعه باید خطرات و فواید آن را به دقت بسنجید.


Xenobots: این تیم اولین روبات‌های زنده را می‌سازد که می‌توانند بازتولید شوند


ارائه شده توسط The Conversation

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.گفتگو

نقل قول: آیا بیگانه ربات‌های خودتولید شونده بیماری‌ها را درمان می‌کنند، سلاح‌های بیولوژیکی جدید می‌دهند یا به سادگی کل جهان را به لجن خاکستری تبدیل می‌کنند؟ (2021، 9 دسامبر) بازیابی شده در 9 دسامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-12-self-replicating-xenobots-diseases-yield-bioweapons.html

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر