آیا اروپا وارد عصر طلایی نجوم می شود؟

[ad_1]

بزرگترین شبکه نجومی اروپا حدود 20 تلسکوپ و شبکه تلسکوپی را گرد هم می آورد. اعتبار: © vchal، Shutterstock

اکتشافات انقلابی در مورد امواج گرانشی، سیاهچاله ها، پرتوهای کیهانی، نوترینوها و سایر حوزه های نجوم پیشرفته ممکن است به زودی به دلیل همگرایی دو جامعه بزرگ از ستاره شناسان در یک پروژه جدید، تکرار شوند.

پیش از این، اروپا دارای دو شبکه مشترک نجومی مشترک در چند دهه گذشته بود که به نام های OPTICON و RadioNet شناخته می شدند. آنها بر روی مشاهده پدیده های نجومی در محدوده های طول موج جداگانه طیف الکترومغناطیسی تمرکز کردند – اولین مورد در طول موج های نوری، در بخشی از طیف که شامل نور مرئی است. و دومی در طول موج های رادیویی بلندتر.

اکنون این دو حوزه نجوم در پروژه ای به نام OPTICON RadioNet Pilot (ORP)، کنسرسیومی متشکل از ستاره شناسان از 37 موسسه و 15 کشور اروپایی، به علاوه استرالیا و آفریقای جنوبی، گرد هم می آیند.

این ابتکار که خود را “بزرگترین شبکه نجومی اروپا” می نامد، با توجه به نیاز روزافزون اخترشناسان به داشتن طیف وسیعی از مهارت ها در زمینه های مختلف و استفاده از تکنیک های مکمل برای درک پدیده ها ایجاد شد. همچنین حدود 20 تلسکوپ و آرایه تلسکوپ متعلق به اعضای کنسرسیوم را گرد هم می آورد تا روش ها و ابزارها را بین دو منطقه هماهنگ کند و دسترسی فیزیکی و مجازی به امکانات را باز کند.

دکتر ژان گابریل کوبی از مرکز تحقیقات ملی فرانسه (CNRS) و دانشگاه اکس مارسی و هماهنگ کننده پروژه ORP می گوید: «افرادی هستند که در هر دو زمینه متخصص هستند، اما جوامع متفاوتی هستند. «من به عنوان یک ستاره شناس نوری آموزش دیدم و افراد دیگر به عنوان ستاره شناس رادیویی آموزش دیدند. اکنون ما همچنین باید ستاره شناسانی با طول موج های خنثی تربیت کنیم.

او توضیح داد که هر چه بیشتر بتوانید پدیده هایی با طول موج های مختلف را مشاهده کنید، تصویر بیشتری می توانید بسازید. او گفت: “نجوم چند موجی شامل رصد در سراسر دامنه طیفی برای به دست آوردن هرچه بیشتر اطلاعات است.” نوری که ما در امواج نوری و رادیویی دریافت می کنیم از فرآیندهای فیزیکی مختلف می آید. بنابراین هر چه بیشتر از نظر پوشش طول موج مشاهده کنیم، بیشتر در مورد فرآیندهای فیزیکی یاد می گیریم.

دکتر کوبی گفت که هدف تسهیل و سرعت بخشیدن به فرآیند به دست آوردن زمان از تلسکوپ برای پروژه هایی است که به امکانات مختلف نیاز دارند – که می تواند یک فرآیند طولانی باشد – از طریق آسان کردن افراد برای انجام پروژه های بلندپروازانه تر که قبلاً به تلاش های مدیریتی عظیم نیاز داشتند. .

امکانات تلسکوپی مانند LOFAR، یک شبکه تلسکوپ رادیویی فرکانس پایین فرااروپایی مستقر در هلند، و EVN، شبکه ای از تلسکوپ های رادیویی که عمدتاً در اروپا و آسیا واقع شده اند، با آنتن های اضافی در آفریقای جنوبی و پورتوریکو هستند.

عصر چند پیام رسان

دکتر کوبی توضیح داد که چگونه نیاز به ترویج هماهنگی بین مناطق در عصر کنونی به اصطلاح نجوم با تعداد زیادی سفرا در حال افزایش است. این شامل مشاهده ذرات “پیام رسان” مختلف – مانند امواج گرانشی، نوترینوها و پرتوهای کیهانی – می شود که می توانند اطلاعات مختلفی را در مورد منابع یکسان نشان دهند و به طور بالقوه تصویری بی سابقه از جهان و منشاء آن ارائه دهند.

هماهنگی همچنین کلید نجوم زمان است، که بررسی می کند که چگونه رویدادهای نجومی در طول زمان تغییر می کنند. رویدادهایی که اکنون مورد مطالعه قرار می گیرند اغلب گذرا هستند و بسیاری از آنها مانند انفجارهای رادیویی سریع تنها میلی ثانیه طول می کشند. بنابراین، گرفتن بسیاری از جنبه‌های آنها مستلزم استقرار سریع تلسکوپ‌ها و تجهیزات است که می‌توان دوباره از طریق همکاری پشتیبانی کرد. دکتر کوبی می گوید: «این بار نجوم در سال های آینده منفجر خواهد شد. این واقعاً عصر طلایی نجوم است.

پروفسور گری گیلمور، کیهان شناس در دانشگاه کمبریج که در ORP به عنوان هماهنگ کننده علمی OPTICON شرکت می کند، توسعه بیشتری یافته است. او گفت: “این علمی است که ما اکنون انجام می دهیم، جایی که شما چیزی را پیدا می کنید که معمولاً بسیار متغیر و اغلب گذرا است.” “همه چیز خیلی سریع تمام می شود و شما هیچ شانس دیگری ندارید. سپس شما می خواهید بتوانید در حال حاضر طیف کاملی از فرصت های بالقوه را برای کشف این مکان خاص در آسمان به ارمغان بیاورید.

پیش از این، پروفسور گیلمور گفت، فیلمبرداری از یک رویداد انتقالی متکی به شانس زیادی برای یافتن مکان مناسب در زمان مناسب است، اما ORP فرصتی برای “برنامه ریزی شانس خود” از طریق تلاش های متمرکزتر بین محققان مختلف و افتتاحیه ها فراهم می کند. در “فضای اکتشافات” در نجوم.

«به محض اینکه فناوری برای شروع جستجوی رویدادهای کوتاه‌تر و کوتاه‌تر در دسترس قرار گرفت، هی، از قبل، متوجه شدیم که همه آنجا هستند – جهان پر از چیزها است. و شدیدترین چیزها سریعترین اتفاق می افتد.

امواج گرانشی

بخش اعظم این نجوم چندرسانه ای و زمانی در مراحل ابتدایی است، اما به روی پیشرفت در فناوری و استقرار جدید رصدخانه های پیشرفته در سراسر جهان باز می شود.

یکی از حوزه های نوظهور که ORP امیدوار است با همکاری تحریک شود، حوزه امواج گرانشی است. اولین بار در سال 2015 کشف شد، این امواج فضا-زمان هستند که توسط برخی از فاجعه آمیزترین رویدادهای جهان، مانند برخورد جفت سیاهچاله ها شکل گرفته اند.

در نوامبر امسال، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان کشف رکوردی از امواج گرانشی را اعلام کردند و 35 رصد جدید را طی تقریباً شش ماه به 90 رصد تا کنون اضافه کردند. آنها معتقدند که این اکتشافات به ما کمک می کند تا درک بیشتری از تکامل جهان و موضوعاتی مانند زندگی و مرگ ستارگان داشته باشیم.

مطالعه مرتبط، که فهرستی از بیش از 1600 نویسنده از سراسر جهان را نشان می‌دهد و از حدود 100 ابزار زمینی و فضایی – از جمله تلسکوپ‌های مرئی، مادون قرمز و رادیویی، رصدخانه‌های نوترینو و پرتو گاما و ابزار پرتو ایکس – استفاده می‌کند – همکاری گسترده نجوم مدرن را منعکس می‌کند.

یکی از نویسندگان، دکتر سارپ آکای، فیزیکدان نظری در کالج دانشگاهی دوبلین در ایرلند که در ORP دخالتی ندارد، گفت که ابتکار ORP امیدوارکننده به نظر می رسد الهام بخش اکتشافات سریعتر باشد.

وی گفت: این نوع همکاری در مقیاس بزرگ برای نجوم گرانشی و حتی بیشتر از آن برای به اصطلاح نجوم با سفرای بسیاری بسیار مفید خواهد بود. با پیوستن تلسکوپ‌های بیشتر به شبکه جهانی، رصدهای بعدی را می‌توان سریع‌تر در آینده انجام داد و به دانش ما در مورد این رویدادها می‌افزاید.»

در همین حال، پروفسور گیلمور گفت که اگرچه تمرکز اصلی ORP بر روی الهام بخشیدن به همکاری است و نه صرفاً انجام تحقیقات خاص، مورد آزمایشی پروژه جستجوی سیاهچاله‌ها در امواج نوری و رادیویی را ترکیب می‌کند تا بیشتر در مورد ماهیت آن‌ها و میزان دقیق این اجرام بیاموزد. رایج هستند و آیا نظریات مربوط به آنها صحیح است یا خیر.

و از آنجایی که تصور می شود کهکشان راه شیری به تنهایی میلیون ها سیاهچاله را در خود جای داده است که اغلب با مرگ ستارگان پرجرم تشکیل شده اند، چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد. پروفسور گیلمور گفت: تعداد انگشت شماری از آنها وجود دارند که در شرایط بسیار خاص مشاهده شده اند. بنابراین، ما نوک کوه یخ را دیدیم، اما پیش‌بینی می‌کنیم که تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد.»

دید بلند مدت

اگرچه روزهای اولیه برای ORP است که در ماه مارس آغاز می شود، و راه دقیق توسعه آن هنوز مشخص نیست، دکتر کیوبی و تیمش امیدوارند که پروژه آزمایشی بتواند بعداً پس از فعلی به یک پروژه طولانی مدت پایدار تبدیل شود. مدت زمان برنامه ریزی شده تا ابتدای سال 2025. همچنین هدف این است که با گسترش دامنه مشارکت محققان و کشورهایی که قبلاً کمتر حضور داشتند، دسترسی آزاد به مردم سراسر جهان را فراهم کند.

در همین حال، پروفسور گیلمور گفت که جوامع در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای به هم نزدیک شده‌اند، در حالی که پروژه‌های OPTICON و RadioNet شبکه‌های مشارکتی قوی را در حوزه‌های مربوطه خود طی سال‌ها ایجاد کرده‌اند. او گفت: «جامعه در چند دهه اخیر دائماً در حال تغییر بوده است. «مردم تیم تشکیل می دهند و از یکسری امکانات برای یک موضوع علمی استفاده می کنند. نجوم چند موجی واقعیت روشی است که ما این روزها آن را انجام می دهیم.

او در مورد پروژه ORP گفت: “اکنون باید برای گروهی از دانشمندان جوان و مشتاق این امکان وجود داشته باشد که رهبر خود را انتخاب کنند، او پروپوزال را می نویسد و پینگ می کند – تیم می رود.”

پروفسور Anton Zensus، هماهنگ کننده علمی RadioNet در پروژه ORP، معتقد است که این ابتکار “گامی تعیین کننده” در توسعه ستاره شناسی است که تصویر بسیار غنی تری از کیهان را امکان پذیر می کند.

او گفت: استفاده چندگانه به ما این امکان را می دهد که اسرار جهان را بهتر درک کنیم. “ORP پاسخ سریع به پدیده های نجومی غیرمنتظره و گذرا در آسمان، مانند انفجار پرتو گاما را امکان پذیر می کند. ما در تلاش هستیم تا تصویری کامل به دست آوریم که تمام جنبه های پدیده ها را روشن کند.

دکتر زنسوس اضافه کرد که گرد هم آوردن جوامع رادیویی و نوری برای هماهنگ کردن نجوم “گامی مهم در جذاب کردن آن برای مصرف کنندگان در تمام جوامع نجومی” و کمک به باز کردن این حوزه علمی برای کاربران غیرمتخصص است. وی گفت: رویکرد چند سفیری درک ما را از پدیده های نجومی عمیق تر می کند و در عین حال پرسش ها و رویکردهای جدیدی را ایجاد می کند.

تحقیقات در این مقاله توسط اتحادیه اروپا تامین می شود. اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


کشف اسرار امواج گرانشی با فرکانس بسیار پایین


ارائه شده توسط Horizon: The EU Research & Innovation Magazine

نقل قول: آیا اروپا وارد عصر طلایی نجوم می شود؟ (2021، 10 دسامبر) در 10 دسامبر 2021 از https://phys.org/news/2021-12-europe-golden-age-astronomy.html بازیابی شده است.

این برگه یا سند یا نوشته تحت پوشش قانون کپی رایت است. به جز هرگونه معامله منصفانه به منظور تحقیق یا مطالعه خصوصی، هیچ بخشی بدون اجازه کتبی قابل تکثیر نیست. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin betroad girişElektronik sigaraturkuaz korsan taksi